Max Liebermann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Max Liebermann
Max Liebermann (1913)
Max Liebermann (1913)
Narození 20. července 1847
Berlín
Úmrtí 8. února 1935 (ve věku 87 let)
Berlín
Místo pohřbení Židovský hřbitov v Schönhauser Allee
Povolání malíř, ilustrátor, tiskař, sběratel, grafik a učitel
Manžel(ka) Martha Liebermannová
Příbuzní Georg Liebermann a Felix Liebermann (sourozenci)
Joseph Liebermann (dědeček)
Emil Rathenau (bratranec)
Významná díla Zwei Reiter am Strand (verze)
Zwei Reiter am Strand nach links
Bildnis des Malers Lovis Corinth
Self-portrait with Paintbrush
Ocenění Maxmiliánův řád pro vědu a umění (1925)
Adlerschild des Deutschen Reiches (1927)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Řád červené orlice 3. třídy
Čestný občan Berlína
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Max Liebermann (20. července 1847, Berlín8. února 1935, Berlín) byl německý malíř.

Život[editovat | editovat zdroj]

Max Liebermann byl synem úspěšného berlínského průmyslníka židovského původu a jeho ženy Philippe roz. Hallerové. Nejprve studoval právo a filozofii, ale později se věnoval studiu malířství a kresby ve Výmaru (1868). Zde inspirován Mihály Munkácsym nalezl zálibu v naturalismu a realismu. V roce 1873 odjel do Paříže a později do Barbizonu, kde byl v kontaktu s Munkácsym, Troyonem, Daubignym, Corotem, Milletem a Édouardem Manetem.

Již v této době začal sbírat obrazy francouzských impresionistů. V letech 18741914 pravidelně pobýval v letním bytě v Holandsku, kde vznikla řada děl o prostém venkovském životě. Ačkoliv se přestěhoval a nějaký čas pracoval v Mnichově (1878), nakonec se vrátil do Berlína (1884), kde žil a tvořil do konce svého života. 1884 se oženil se 37letou Martou Marckwaldovou, o rok později se jim narodilo jejich jediné dítě Käthe.

Koupající se chlapci z roku 1900

Liebermann maloval scény ze života lidí na venkově, ze svého života a své práce. Později se, společně s Lovisem Corinthem a Maxem Slevogtem, stal představitelem německého impresionismu. Využil svého zděděného majetku k vytvoření působivé sbírky prací francouzských impresionistů. Hlavním tématem pozdějších prací je život buržoazie a motivy z jeho zahrady poblíž jezera Wannsee. V Berlíně se stal známým hlavně jako portrétista, jeho práce jsou duchem podobné pracím Edouarda Maneta.

V roce 1897 byl jmenován profesorem Královské akademie v Berlíně. Mezi lety 18991911 se stal vůdčí osobností (spolu s Walterem Leistikowem) svého času hlavní avantgardní umělecké skupiny Berliner Secession. Od roku 1920 byl prezidentem Pruské umělecké akademie a od roku 1932 čestným prezidentem této akademie. V 1933, po převzetí moci Hitlerem, Lieberman rezignoval, protože mu bylo zakázáno dále tvořit kvůli jeho židovskému původu a zároveň proto, že se akademie rozhodla dále nevystavovat díla židovských umělců. Liebermann proslul také svým výrokem, kterým komentoval průvod nacistů oslavujících převzetí moci Adolfem Hitlerem, pochodujících skrz Braniborskou bránu: „Ich kann gar nicht so viel fressen, wie ich kotzen möchte.“ – „Nikdy bych nemohl sníst tolik, kolik se mi toho chce vyblít.“

V 1935 Liebermann zemřel po dlouhé nemoci ve věku 88 let v Berlíně. Je pohřben na berlínském židovském hřbitově Prenzlauer Berg. Pohřbu se zúčastnilo asi 80 smutečních hostí, mezi jinými se odvážil přijít slavný chirurg Ferdinand Sauerbruch, či Hans Purrmann a Käthe Kollwitzová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]