Mavrovské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mavrovské jezero
Pohled na část jezera
Pohled na část jezera
Poloha
Stát Severní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Zeměpisné souřadnice
Rozloha 1 000 ha
Délka 10 km
Šířka 5 km
Objem 357 000 000 hm³
Přítok vody Radika
Odtok vody Radika
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mavrovské jezero (makedonsky Мавровско Езеро, albánsky Liqeni i Mavrovës) je umělé jezero, které se nachází v centrální části pohoří Mavrovo v severozápadní části Severní Makedonie. Rozkládá se v nadmořské výšce 1 200 m mezi lesními porosty vysokých hor. Na jih od něj se nachází pohoří Vlainica a na sever poté pohoří Šar planina.

Až do roku 1947 bylo místo dnešního jezera kotlinou, kterou protékala Mavrovská řeka. V té době byla trasa řeky zahrazena sypanou hrází. Během plnění jezera bylo zatopeno několik vesnic[zdroj?] a kostel sv. Mikuláše, jehož pozůstatky se (částečně zatopené) dochovaly do dnešních dní.

Kostel svatého Mikuláše

Jezero nakonec zaplavilo plochu 1 370 ha. V současné době jezero akumuluje okolo 357 milionů m³ vody. Dlouhé je 10 km a široké od 5 do 3 km. Největší hloubka jezera je 50 m v blízkosti sypané hráze. Ta má výšku 54 m, dlouhá je 210 m a široká 5 m. Na hráz bylo nezbytné použít 705 000 m³ zeminy. Do jezera se vlévá ještě několik menších řek (Leunska Reka, Petilepska Reka a Reka Kakačka).

V současné době je Mavrovské jezero plněno vodou řeky Radika. Každou zimu pravidelně zamrzá. V zimě slouží turistům k bruslení a v létě ke koupání. V jezeře žijí pstruzi a různé další druhy ryb a v okolí žijí další zvířata.

V blízkosti jezera se nachází několik vesnic, resp. letovisek: Mavrovi Anovi, Leunovo, Nikoforovo a Mavrovo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Мавровско Езеро na makedonské Wikipedii.