Mauritius Elbel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Milost
Mauritius Josef Elbel, O.Cist.
Cisterciácký řád
37. opat oseckého kláštera
Církev římskokatolická
Znak Znak
Zasvěcený život
Institut cisterciáci
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
  • 37. opat oseckého kláštera (1776-1798)
Osobní údaje
Datum narození 12. března 1730
Místo narození Česká Lípa, Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Datum úmrtí 26. července 1798
Místo úmrtí Osek u Duchcova, Habsburská monarchieHabsburská monarchie Habsburská monarchie
Povolání římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mauritius Josef Elbel (12. března 1730 Česká Lípa26. července 1798 Osek u Duchcova) byl v letech 17761798 v pořadí 37. opatem cisterciáckého kláštera v Oseku u Duchcova.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Josef Elbel v České Lípě v březnu roku 1730. Vstoupil do oseckého kláštera a zde přijal řeholní jméno Mauritius (Mořic). V roce 1765 se jako sekretář opata Březiny účastnil generální kapituly řádu v Citeaux. Jeho deník z cesty do Citeaux byl později v l. 1915 a 1916 vydán tiskem v německém jazyce.

Po smrti opata Březiny jej komunita zvolila opatem. Za něj zažil klášter v roce 1778 pruskou okupaci, kdy se komunita musela do 48 hodin vyplatit částkou 30000 tolarů. Další ohrožení fungování kláštera nastalo během josefinských reforem, kdy hrozilo klášteru zrušení. Opat Elbel tehdy klášter uhájil poukazem na to, že osečtí cisterciáci fungují také ve farní duchovní správě (klášter měl inkorporované fary například v Mariánských Radčicích či Jenišově Újezdě) a vyučují na gymnáziu v Chomutově.

V ne právě příznivých dobách dokázal opat Elbel v Oseku realizovat pozoruhodné aktivity. Byla založena obrazová galerie a kabinet přírodnin. Byl též do dnešní podoby upraven velký sál v budově opatství a rozšířena a zkultivována zahrada. Mauritius Elbel zemřel v Oseku v červenci roku 1798.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Z českolipské rodiny Elbelů pocházel také další cisterciácký mnich. Narodil se v roce 1749 a pokřtěn byl jako Franz Xaver Wenzel. Vstoupil do cisterciáckého opatství ve Zlaté Koruně na jihu Čech a dostal mnišské jméno (také) Mauritius. V roce 1775 byl vysvěcen na kněze. Po zrušení zlatokorunského opatství prožil zbytek života v Sedlci u Kutné Hory, kde byl materiálním správcem majetku zrušeného sedleckého kláštera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Kajetán Březina z Birkenfeldu
Znak z doby nástupu 37. opat cisterciáckého kláštera v Oseku u Duchcova
Mauritius Josef Elbel
17761798
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Benedikt Venusi