Maundia triglochinoides

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMaundia triglochinoides
alternativní popis obrázku chybí
Kresba Maundia triglochinoides
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď Maundiaceae
Rod Maundia
Binomické jméno
Maundia triglochinoides
F.Muell., 1858
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maundia triglochinoides je jediný zástupce čeledi Maundiaceae z řádu žabníkotvaré. Je to vodní bylina s dlouhými úzkými listy a klasovitými květenstvími drobných zelených květů. Vyskytuje se pouze ve východní Austrálii. V minulosti byla řazena do čeledi bařičkovité, v systému APG IV z roku 2016 je zařazena do samostatné monotypické čeledi.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Maundia triglochinoides je vytrvalá vodní bylina s listy vyrůstajícími z plazivého, asi 5 mm tlustého oddenku. Listy vyčnívají z vody, jsou asi 80 cm dlouhé a 5 až 10 mm široké, zploštělé, s trojhranným průřezem. Květenství je asi 10 cm dlouhý a 2,5 cm široký klas, spočívající na dlouhém bezlistém stvolu vyčnívajícím nad hladinu. Květy jsou přisedlé. Okvětí je složeno ze 2 zelených okvětních plátků asi o polovinu delších než tyčinky. Tyčinek je 4 až 6, prašníky jsou přisedlé (bez nitek). Gyneceum je složené ze 2 až 3 (řidčeji 4) pestíků, srostlých až téměř k vrcholu. Blizny jsou široké, sbíhavé. Plody jsou nepukavé, nerozpadavé, připomínající peckovici.[1][2]


Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh se vyskytuje ve východní Austrálii ve státech Queensland a Nový Jižní Wales. Roste v bažinách a mělkých stojatých vodách na těžkých jílovitých půdách.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Druh byl popsán v roce 1858. Ve většině klasických taxonomických systémů byl řazen do čeledi Juncaginaceae. Samostatná čeleď Maundiaceae byla publikována v roce 1943 (Nakai), s výjimkou Tachtadžjanova systému však nebyla akceptována. V systému APG se objevuje až v roce 2016 ve verzi APG IV na základě fylogenetické studie publikované v roce 2010. Výsledky molekulárních analýz ukázaly, že rod Maundia není s ostatními rody čeledi Juncaginaceae bezprostředně příbuzný, nýbrž že se jedná o sesterskou větev čeledí Zosteraceae a Potamogetonaceae.[3][4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JACOBS, S.W.L. New South Wales Flora online. Maundia triglochinoides F.Muell. [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SOKOLOFF, Dmitry D. et al. Morphology of Maundia supports its isolated phylogenetic position in the early-divergent monocot order Alismatales. Botanical Journal of the Linnean Society. 2013, čís. 173(1). 
  3. VON MERING, Sabine; KADEREIT, Joachim W. Phylogeny, systematics, and recircumscription of Juncaginaceae – A cosmopolitan wetland family. In book: Diversity, phylogeny, and evolution in the Monocotyledons - Proceedings of the fourth International conference on the comparative biology of the Monocotyledons and the fifth International symposium on grass systematics and evolution. [s.l.]: Aarhus University Press, 2010. (anglicky) 
  4. LES, D.H.; TIPPERY, N.P. In time and with water ... the systematics of alismatid monocotyledons. In book: Early events in Monocot evolution. Cambridge University Press: [s.n.], 2013. (anglicky) 
  5. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]