Matthias Withoos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Matthias Withoos
Zátiší se symboly zmaru jako připomenutí nevyhnutelnosti smrti
Zátiší se symboly zmaru jako připomenutí nevyhnutelnosti smrti
Jiná jménaCalzetta Bianca, Calzetti,
Narození1627
Amersfoort, provincie Utrecht, Nizozemsko
Úmrtí1703 (ve věku 75–76 let)
Hoorn, Severní Holandsko
Národnostnizozemská
Znám jakomalíř zátiší
HnutíBentvueghels
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthias Withoos (1627 Amersfoort1703 Hoorn), známý také jako Calzetta Bianca nebo Calzetti, byl nizozemský malíř zátiší a městských scén, známý hlavně svými obrazy s detaily hmyzu, plazů a podrostu v popředí svých obrazů.[1][2]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Matthias Withoos se narodil v Amersfoortu. Studoval u Jacoba van Campena v jeho malířské škole v jeho venkovském domě a poté s Otto Marseusem van Schrieckem. Ve věku 21 let odešel Withoos do Říma spolu s van Schrieckem a Willemem van Aelstem. V Římě se připojili ke sdružení převážně nizozemských a vlámských umělců Bentvueghels. Ve sdružení dostal každý svou charakteristickou přezdívku, takzvané ohnuté jméno. Withoos dostal přezdívku Calzetta Bianca, v italštině Bílá punčoška. Withoosovo dílo upoutalo pozornost kardinála Leopolda Medicejského, který si u něj objednal různé obrazy. V roce 1653 se umělec vrátil do Amersfoortu. Když byl během francouzsko-nizozemské války Amersfoort obsazen francouzskými vojáky v katastrofálním roce 1672, Withoos uprchl z Amersfoortu do Hoornu, kde v roce 1703 zemřel. Mnoho ze sedmi Withoosových dětí se také stalo umělci. Jedním z nich byl i ilustrátor botanických spisů Alida Withoos. Withoosovým studentem byl malíř Caspar van Wittel, který se zasloužil o rozvoj žánru vedutových obrazů.[3] Jedním z jeho žáků byl možná i Jacob van Staverden.[4]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Withoosovy obrazy zátiší stejně jako obrazy jeho učitele Van Schriecka jsou pozoruhodné svým detailním vykreslením temných, tajemných, divokých rostlin a podrostu obývaného hmyzem, plazy a jinými tvory z přírodního světa.[1] Mnoho z těchto obrazů poukazují na nevyhnutelnost zániku a zmaru, tzv.vanitas motiv. [2] Obrazy s těmito tématy byly populární u sběratelů kabinetních obrazů.[1] Withoos maloval i velké obrazy s městskými scenériemi, jako obraz Pohled na město Amersfoort, získaný v roce 2001 muzeem Flehite v Amersfoortu. Toto dílo o velikosti 2,5 m x 4 m bylo největším obrazem s pohledem na nizozemské město. Dvě verze obrazu De Grashaven byly ve sbírce muzea Westfries v Hoornu. Byly ukradeny v roce 2005.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matthias Withoos na anglické Wikipedii.

  1. a b c Seymour Slive, Dutch Painting 1600-1800, Yale University Press Pelican history of Art, New Haven, Conn: Yale University Press, 1995, str. 290. ISBN 0-300-06418-7.
  2. a b H.-G. Dijk-Koekoek, "Withoos [Calzetti; Galzetta Bianca], Matthias [Matteo]," Grove Art Online. Oxford University Press, [October 29, 2007].
  3. Slive, Dutch Painting 1600-1800, str. 322.
  4. Biografie Jacoba van Staverdena na stránkách Netherlands Institute for Art History

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]