Matthias Klostermayr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Matthias Klostermayr
Narození3. září 1736
Kissing
Úmrtí6. září 1771 (ve věku 35 let)
Dillingen an der Donau
Povolánízločinec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matthias Klostermayr, narozen jako Matthäus Klostermayr, též zván Bayerische Hiasl (nebo Bayerische Hiesel[1]; 3. září 1736 Kissing - 6. září 1771 Dillingen an der Donau) byl pytlák a zbojník, vůdce „spravedlivé lupičské bandy“ v tehdejším švábsko-bavorském pohraničí.

Titulní strana a frontispis biografie z roku 1772

Poté, co jeho pytláckého kolegu Sternputze zabil myslivec, Klostermayr začal útočit s až 30 osob čítající tlupou na úřady a další veřejné instituce. Například uloupil peníze z daní na úřadě v Täfertingenu, a pak je rozdal místním lidem. Polapen byl po přestřelce 14. ledna 1771 švábskou vojenskou jednotkou pod vedením poručíka Josefa Schedela v hostinci Gasthof Post v Osterzellu. Později byl odsouzen k smrti a exemplárně potrestán v Dillingenu: uškrcen, poté rozlámán v kole, sťat a rozčtvrcen.

Matthias Klostermayr byl slavný už za svého života. Pro mnoho současníků z chudších vrstev byl lidovým hrdinou, ačkoli měl na svědomí četné násilné zločiny proti nevinným. Žije dodnes v mnoha bavorských příbězích, písních a legendách. Friedrich Schiller prý ho použil jako vzor postavy Karla Moora ve hře Loupežníci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matthias Klostermayr na německé Wikipedii.

  1. Hugo Hayn: Der Bayerische Hiesel. Jena 1905

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]