Master/slave

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Master/Slave je model počítačové komunikace, kdy jedno zařízení nebo jeden proces přebírá jednosměrné řízení nad jedním nebo více zařízeními. U některých systémů je master zvolen ze skupiny oprávněných zařízení sdílejících s ostatními zařízeními roli Slave.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

  • V databázových replikacích je Master databáze považována za autoritu a Slave databáze jsou synchronizovány dle Mastera
  • Periferní zařízení připojená na sběrnici v počítači
  • Železniční lokomotivy spojené za sebou (zatížení pro jednu lokomotivu je příliš velké) mohou působit jako konfigurace Master/Slave s činností všech lokomotiv v roli Slave a první lokomotivy v roli Master
  • Duplikace (zdvojení) je často řešeno několika kazetovými nebo CD přehrávači, které jsou spojené dohromady. Řízení od Mastera spouští stejné příkazy na otroky (slaves), takže nahrávka je pořízena současně.
  • V uspořádáních paralelních pevných disků ATA jsou termíny Master a Slave použity, ale žádný disk nemá kontrolu nad ostatními. Pojmy Master a Slave rovněž neupřednostňují ve většině situací jeden disk před druhým. „Master“ pouze znamená zařízení 0 a „Slave“ značí zařízení 1.
  • U platformy Macintosh režim cílového disku umožňuje počítači pracovat jako externí pevný disk FireWire, v podstatě v režimu Slave. Některé starší Pre-FireWire se podobaly kontroverzním “SCSI Disk Mode“.

Sporný pojem[editovat | editovat zdroj]

Někdy jsou termíny master a slave považovány za útok na skupinu či menšinu.

Město Los Angeles aktivně podporuje a je odhodláno zajistit pracovní prostředí zbavené jakýchkoli diskriminačních vlivů ať už skutečných nebo domnělých. Očekávání země jsou taková, že výrobci, dodavatelé a subdodavatelé vyvinou společné úsilí k zajištění vybavení, dodávek nebo služeb, které jsou poskytovány jednotlivým zemským samosprávám, nemající působit dojem, který by mohl být vykládán jako urážlivý nebo pomlouvačný. Jeden takový nedávný příklad bylo označení zařízení od výrobce nesoucí názvy Master a Slave jako určení primárních a sekundárních zdrojů. Na základě kulturní rozmanitosti a citlivosti Los Angeles není takový název akceptovatelný. Přáním je, aby všichni výrobci, dodavatelé a subdodavatelé ukázali a odstranili, případně změnili jakýkoli nápis, označení zařízení nebo označení jeho součástí, které by mohly být vykládány jako diskriminační nebo urážlivé a to před tím, než bude zařízení prodáno. Mnozí lidé pracující v oblasti informačních technologií odmítají toto tvrzení s tím, že mluvit o trestném činu je směšné a že terminologie přesně vystihuje to, co se uvnitř zařízení děje a že to nemá mít nic společného s otroctvím, jako tomu bylo ve Spojených státech.