Masarykův slovník naučný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Masarykův slovník naučný: Lidová encyklopedie všeobecných vědomostí je česká obecná encyklopedie vydávaná nakladatelstvím Československý Kompas mezi lety 19251933, která čítá dohromady sedm svazků, bez dodatkového svazku, celkový počet hesel se odhaduje okolo 100 000. Hlavním redaktorem byl zprvu Emanuel Rádl, po něm převzal tuto funkci Zdeněk V. Tobolka. Encyklopedie má v názvu jméno myslitele a prvorepublikového prezidenta T. G. Masaryka a i ideologicky byla snaha o vedení díla v duchu Masarykova světonázoru, čemuž odpovídala i první osoba hlavního redaktora, masarykovce Rádla, ovšem tento záměr se zdařil jen zčásti.

Práci domácí redakce vedl Karel Franzl. Mezi přispěvatele patřili například Jindřich Honzl, Elmar Klos, Karel Teige, Vítězslav Nezval, na díle se také jako přispěvatel podílel budoucí hlavní redaktor Příručního slovníku naučného, další podstatné československé encyklopedie Vladimír Procházka.

Díly

Literatura

  • HARTMANOVÁ, Dagmar. Historie československé encyklopedistiky do roku 1945. Národní knihovna : knihovnická revue. 2000, čís. 1, s. 15–21. Dostupné online. ISSN 1214-0678. 

Externí odkazy