Masakr u Wounded Knee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Masakr u Wounded Knee

Druh událostimasakr
StátUSAUSA USA, Jižní Dakota
MístoWounded Knee
Souřadnice
Datum29. prosinec 1890
Zemřelých150–300 zabitých Lakotů (90 mužů, 200 žen a dětí)
25 vojáků (většina přátelskou palbou)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Masakr u Wounded Knee známý též jako bitva u potoka Wounded Knee, byl poslední větší ozbrojený konflikt mezi Siouxy - Lakoty a Spojenými státy, který Generál Nelson A. Miles označil za „masakr“, ve svém dopise komisaři pro indiánské záležitosti.[1]

Poloha indiánské rezervace Pine Ridge (tmavě hnědá barva)

Masakru předcházely velké nepokoje v rezervacích vyvolaných novým náboženstvím Tance duchů. 15. prosince 1890 se pro jistotu rozhodla indiánská policie ve Standing Rocku zatknout nejvlivnějšího indiána, Sedícího býka. Během zatýkání však došlo k šarvátce, při níž zemřelo 6 policistů a 8 indiánů, včetně Sedícího býka.

Dne 29. prosince 1890 500 vojáků 7. kavalerie armády Spojených států, podporovaných lehkým dělostřelectvem, obklopilo skupinu indiánů kmene Siouxů na území indiánské rezervace Pine Ridge [2] (na jihozápadě amerického státu Jižní Dakota u hranic s Nebraskou) s rozkazem přivést je na železnici k transportu do Omahy.

Podle mínění českého etnografa Miloslava Stingla způsobil masakr plukovník James W. Forsyth.[3] Jeden z indiánů postižený hluchotou jménem Černý Kojot neslyšel totiž rozkaz odevzdat zbraně. Plukovník Forsyth kvůli této neposlušnosti proto nařídil postřílet indiánský tábor s bezbrannými a od únavy polomrtvými lidmi.

Po masakru byl plukovník Forsyth předán kárnému řízení za neoprávněný zásah. Později mu byly všechny pocty vráceny a byl povýšen na generála, a 20 jeho mužů dokonce obdrželo nejvyšší americké vyznamenání za statečnost, Medaili cti.[4]

Odkaz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Událost inspirovala folkového zpěváka a písničkáře Tonyho Linharta ze skupiny Pacifik ke složení písně Poraněný koleno a k tématu se vrací v písni Malý velký muž. Zpěvačka Radůza se ve své "indiánské" ukolébavce Wounded Knee dotýká pouze místa (potok Wounded Knee), samotnou událost píseň nikterak nereflektuje. (Reflektuje ji ovšem "povídka", která s písní bezprostředně souvisí.[5]) V roce 1990 slovenský zpěvák Robo Grigorov na svém třetím albu Národ kanibal vydal píseň "Moje srdce pochovajte pri Wounded knee (Tribute to Russell Means)".

Události a jejím širším souvislostem se věnuje kniha Dee A. Browna, která v českém překladu vyšla pod názvem “Mé srdce pohřběte u Wounded Knee” (Odeon, 1976). Podle knihy byl v roce 2007 natočen stejnojmenný film z produkce HBO[6]. Událost je také několikrát zmíněna ve videohře BioShock Infinite, ve které je hned několik hlavních postav (včetně samotného protagonisty) veterány z masakru u Wounded Knee[7].

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wounded Knee Massacre na anglické Wikipedii.

  1. Letter: General Nelson A. Miles to the Commissioner of Indian Affairs Archivováno 23. 9. 2015 na Wayback Machine., March 13, 1917.
  2. LIGGETT, Lorie. Wounded Knee Massacre - An Introduction [online]. Bowling Green State University, 1998 [cit. 2007-03-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-05. 
  3. KRUPKA, Jaroslav. Masakr a střela zezadu. Smrt Sedícího býka předznamenala konec Siouxů. Blanenský deník. 2020-12-15. Dostupné online [cit. 2020-12-29]. 
  4. Den masakru indiánů u Wounded Knee (27. prosinec 1890) | Slavné dny | TelevizeSeznam.cz. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  5. DATABAZEKNIH.CZ. Marathon, příběh běžce - Radůza | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. 
  6. Mé srdce pohřběte u Wounded Knee / Bury My Heart at Wounded Knee (TV film) (2007). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  7. The Evolution of BioShock Infinite - IGN. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]