Masakr na Sandy Hook Elementary School

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Policie před školou Sandy Hook

Masakr na Sandy Hook Elementary School je označení pro masovou vraždu, která se odehrála ráno v pátek 14. prosince 2012 na základní škole Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu. Dvacetiletý Adam Lanza nejprve doma zastřelil svou matku a následně odjel do 8 km vzdálené základní školy, kde zastřelil 26 lidí, z toho 20 dětí ve věku 6–7 let,[1] z nichž 18 zemřelo na místě a dvě v nemocnici. U střelce, který následně spáchal sebevraždu, byly nalezeny tři zbraně.[2]

Pachatel[editovat | editovat zdroj]

Pachatel pocházel z rozvedeného manželství. Žil u matky, která byla rozvodem dobře zajištěná a nemusela pracovat (původní informace médií, že matka ve škole pracovala, byly mylné). Matka byla vášnivou sběratelkou zbraní a podle některých sousedů oba své syny učila střílet.[3] Adam Lanza navštěvoval několik škol, včetně Sandy Hook Elementary, kde došlo ke střelbě.[4] Ve třinácti letech u něj byl diagnostikován Aspergerův syndrom (forma autismu), který zřejmě zapříčinil jeho samotářskou povahu, a poruchy chování, kvůli kterým dostával antidepresiva.[5] Na žádost matky však byla léčba medikamenty záhy ukončena.[6] Kvůli psychickým problémům vystudoval střední školu dálkově a po jejím ukončení postupně přestal vycházet z domu a přijímat potravu. Jeho tělesnou stavbu lékaři později označili za anorektickou.[7] Sbíral informace o masových vraždách, zejména o masakru na střední škole v Columbine, a vytvořil si seznam incidentů utříděný podle počtu obětí.[8] V den vraždy se vyzbrojil samonabíjecí puškou a dvěma pistolemi. V autě zaparkovaném před školou policie později našla ještě nepoužitou samonabíjecí brokovnici a spoustu nepoužité munice. V domě pachatele, vedle mrtvoly jeho matky, se našla použitá opakovací malorážka (všechny zbraně a munice patřily matce).

Průběh vraždy[editovat | editovat zdroj]

Po příjezdu ke škole, zhruba v 9:30, si pachatel prostřílel cestu přes zamčené skleněné dveře. První tři oběti, ředitelka školy, zástupkyně a školní psycholožka, přiběhly přilákané nezvyklým hlukem. Pouze zástupkyně vyvázla se střelným zraněním na noze, křikem i pomocí interkomu varovala ostatní kolegy a telefonicky oznámila střelbu policii.[9] Pachatel vstoupil do kanceláře školy, nikoho ze zaměstnanců schovaných za stoly však nespatřil a vrátil se do haly, kde postřelil další učitelku (policie neodhalila totožnost zraněné). Následně pachatel vstoupil do třídy poblíž vchodu (místnost č. 8), kde zastřelil učitelku, asistentku učitelky a 15 prvňáčků, kteří se nahrnuli do zadní části třídy, kde byly toalety. Většina obětí byla zasažena několikrát. Masakr přežila jediná holčička, která se skrčila v rohu místnosti.[10] Poté vrah vešel do sousední, rovněž první třídy (místnost č. 10), kde také zastřelil učitelku, asistentku a 5 prvňáčků. Pravděpodobně během znovunabíjení zbraně ze třídy uteklo 9 dětí. Další dvě děti přežily schované na záchodě.[10] Do žádné další místnosti, kde byly děti, se už pachatel nedostal, zřejmě proto, že učitelky a školník zamkli a zabarikádovali dveře, nebo jej vyrušil příjezd policie.[10]

Policejní zásah[editovat | editovat zdroj]

Policie byla o střelbě informována v 9:35 a přibližně o 4 minuty později dorazila ke škole první policejní hlídka. Vzápětí nato (kolem 9:40) policisté slyšeli poslední výstřel. Přibližně v 9:45 policisté vnikli do budovy a ve třídě č. 10 našli tělo pachatele, který pravděpodobně spáchal sebevraždu, když uslyšel policejní sirény. Během necelých deseti minut vystřelil více než 150 ran z pušky a sebe zastřelil pistolí. Při prohledávání místa činu policisté našli dvě zraněné děti, které však následně zraněním podlehly.[10]

Během zásahu policie zadržela v okolí školy čtyři podezřelé muže. Všechny následně propustila, když se šetřením prokázalo, že střelec byl pouze jeden a o svém činu předem s nikým nemluvil.[10] Později téhož dne byl zadržen také starší bratr pachatele, Ryan Lanza, který však v domě matky už asi dva roky nebydlel. Jeho zatčení zapříčinily jak fámy o druhém střelci, tak zřejmě i jeho vlastní doklady, které měl bratr v době spáchání činu u sebe.[5][11]

Ohlas masakru[editovat | editovat zdroj]

Tentýž den vystoupil americký prezident Barack Obama v televizi, kde se emotivně se slzami v očích k incidentu vyjádřil.[1]

V důsledku masakru Školní rada v Newtownu požádala o policejní ochranu všech základních škol. Přítomnost policisty ve škole je v některých státech USA obvyklá, Newtown však byl považován za bezpečné město, neboť za posledních 10 let zde došlo jen k jediné vraždě.[11]

Děti se už do školy nevrátily. Během vyšetřování chodily do školy v sousedním městě a v roce 2013 byla základní škola Sandy Hook rozhodnutím zastupitelů města Newtownu zbourána, aby dětem tuto událost nepřipomínala. Rovněž tak byl zbourán dům, kde bydlel vrah s matkou.[12] V roce 2016 byla škola znovu otevřena, téměř na místě původního objektu byla postavena nová ekologická budova, změněny byly příjezdové cesty i parkoviště tak, aby místo ničím masakr dětem nepřipomínalo.[13]

Nápadní obětí útoků[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Alex Jones#Útoky na středních školách.

Krátce od této tragické události, Alex Jones, moderátor radiové a internetové show a šiřitel konspiračních teorií, začal tvrdit, že se tento masakr nestal, že děti nezemřely a rodiče jsou „placení herci“. Tato nepravdivá tvrzení rozšiřoval opakovaně a dlouhodobě, do té míry, že skalní příznivci jeho show si našli adresy rodičů obětí a začali je stalkovat (pronásledovat). Tím některým z nich způsobili psychologickou újmu, jiné rodiny se musely kvůli pronásledování stěhovat, mnohé z nich opakovaně. V průběhu deseti let od této tragédie se některé z rodin pokoušely s Jonesem spojit a domluvit se s ním, aby tyto lži nešířil, ale tyto pokusy dopadly neúspěšně. Až v roce 2022 proběhlo několik soudů s Alexem Jonesem, ve kterých byl uznán vinným a měly být vyčísleny škody, které rodinám obětí způsobil.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Byly to děti, celý život byl před nimi, řekl v emotivním projevu Obama. Novinky.cz [online]. BORGIS, 14.12.2012 [cit. 22.12.2012]. Dostupné online. 
 2. Útočník zabil matku a pak na základní škole zastřelil 20 dětí. Novinky.cz [online]. Newtown: BORGIS, 14.12.2012, rev. 15.12.2012 [cit. 22.12.2012]. Dostupné online. 
 3. MARTINEZ, Michael; ARIOSTO, David. Adam Lanza's family: Mom liked parlor games, guns; dad, a tax exec, remarried. CNN [online]. Rev. 16.12.2012 [cit. 2016-02-15]. Dostupné online. 
 4. STOLLER, Gary; DORELL, Oren. Classmate says Adam Lanza attended Sandy Hook school. USA Today [online]. 19.12.2012 [cit. 2016-02-15]. Dostupné online. 
 5. a b SOLOMON, Andrew. The Reckoning The father of the Sandy Hook killer searches for answers.. The New Yorker [online]. 17.3.2014 [cit. 2016-02-16]. Dostupné online. 
 6. SCHWARZ, HANNAH; RAMILO, MAREK. Sandy Hook shooter treated at Yale. Yale Daily News [online]. 22.1.2014 [cit. 2016-02-15]. Dostupné online. 
 7. ZIV, STAV. REPORT DETAILS ADAM LANZA’S LIFE BEFORE SANDY HOOK SHOOTINGS. Newsweek [online]. 25.11.2014 [cit. 2016-02-23]. Dostupné online. 
 8. LUPICA, Mike. Lupica: Morbid find suggests murder-obsessed gunman Adam Lanza plotted Newtown, Conn.'s Sandy Hook massacre for years. NEW YORK DAILY NEWS [online]. 25.3.2013 [cit. 2016-02-15]. Dostupné online. 
 9. Tři učitelé slyšeli střelbu a šli pomoci, vrátil se jen jeden. Novinky.cz [online]. BORGIS, 14.12.2012 [cit. 22.12.2012]. Dostupné online. 
 10. a b c d e State’s Attorney’s Report on Sandy Hook Elementary School Shootings. The New York Times [online]. 25.11.2013 [cit. 2016-02-15]. Dostupné online. 
 11. a b CANDIOTTI, Susan; AARTHUN, Sarah. Police: 20 children among 26 victims of Connecticut school shooting. CNN [online]. Rev. 15.12.2012 [cit. 2016-02-15]. Dostupné online. 
 12. Dům útočníka v Newtownu bude zbourán. Sousedy bolel pohled na něj, idnes.cz, 22. ledna 2015
 13. Škola v Newtownu zažila masakr dvaceti malých dětí. Zbourali ji, nyní otevírají novou. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2016-07-29 [cit. 2018-10-08]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]