Martyn Lloyd-Jones

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Martyn Lloyd-Jones
Narození20. prosince 1899
Cardiff
Úmrtí3. ledna 1981
(ve věku 81 let)
Ealing
Alma materLondýnská univerzita
Ysgol Uwchradd Tregaron
Llangeitho Primary School
St Bartholomew's Hospital
Povoláníkazatel
Nábož. vyznáníPresbyteriáni
DětiElizabeth Lloyd-Jones
PříbuzníChristopher Catherwood[1], Jonathan Frederick Catherwood[1] a Bethan Jane Catherwood[1] (vnoučata)
Webwww.mlj.org.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Martyn Lloyd-Jones (20. prosince 1899 – 1. března 1981) byl velšský kazatel a doktor medicíny, který výrazně ovlivnil evangelikální hnutí ve Velké Británii ve 20. století. Více než třicet let sloužil jako kazatel ve Westminsterské kapli v Londýně. Byl velkým kritikem liberalismu a odpůrcem ekumenického hnutí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 20. prosince 1899 ve Walesu. Vystudoval medicínu, a proto byl později často označován jako „Doktor“. Od mládí navštěvoval církev, ale křesťanem se stal až během své lékařské praxe v londýnské prestižní nemocnici Sv. Bartoloměje. Později přijal povolání kazatele v kalvinistickém metodistickém sboru v Aberavonu ve Walesu. Po dvanácti letech služby v tomto sboru se stal druhým kazatelem ve Westminsterské kapli v Londýně a pět let nato hlavním kazatelem. Ve Westminsterské kapli kázal celých třicet let.

Důrazy[editovat | editovat zdroj]

Věřil, že opravdová jednota mezi křesťany je možná pouze mezi těmi, kdo se drží stejných biblických pravd a neuhýbají od nich - pro takové křesťany není jednota otázkou volby, ale biblickou povinností. Toto své přesvědčení vyjádřil ve svých přednáškách na konferenci IFES v roce 1971. Jako dlouholetý předseda IFES vyjádřil znepokojení z toho, že dochází k nenápadným, ale skutečným posunům v chápání závazku vůči biblickému evangeliu a předložil jasný výklad pravé povahy evangelikalismu. Teprve po dalších dvaceti letech byly tyto přednášky publikovány v knize Co je evangelikální?

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]