Přeskočit na obsah

Martyn Lloyd-Jones

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
David Martyn Lloyd-Jones
Narození20. prosince 1899
Cardiff
Úmrtí3. ledna 1981
(ve věku 81 let)
Ealing
Alma materLondýnská univerzita
St Bartholomew's Hospital
Barts and The London School of Medicine and Dentistry
Ysgol Uwchradd Tregaron
Llangeitho Primary School
Gymnázium v St Marylebone
Povoláníkazatel
Nábož. vyznánípresbyterianismus
DětiElizabeth Lloyd-Jones[1]
PříbuzníChristopher Catherwood[1], Jonathan Frederick Catherwood[1] a Bethan Jane Catherwood[1] (vnoučata)
Webwww.mlj.org.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

David Martyn Lloyd-Jones (20. prosince 1899 – 1. března 1981) byl velšský kazatel a doktor medicíny, který výrazně ovlivnil evangelikální hnutí ve Velké Británii ve 20. století. Více než třicet let sloužil jako kazatel ve Westminsterské kapli v Londýně. Byl velkým kritikem liberalismu a odpůrcem ekumenického hnutí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 20. prosince 1899 ve Walesu. Vystudoval medicínu, a proto byl později často označován jako „Doktor“. Od mládí navštěvoval církev, ale křesťanem se stal až během své lékařské praxe v londýnské prestižní nemocnici Sv. Bartoloměje. Později přijal povolání kazatele v kalvinistickém metodistickém sboru v Aberavonu ve Walesu. Po dvanácti letech služby v tomto sboru se stal druhým kazatelem ve Westminsterské kapli v Londýně a pět let nato hlavním kazatelem. Ve Westminsterské kapli kázal celých třicet let.

Důrazy[editovat | editovat zdroj]

Věřil, že opravdová jednota mezi křesťany je možná pouze mezi těmi, kdo se drží stejných biblických pravd a neuhýbají od nich - pro takové křesťany není jednota otázkou volby, ale biblickou povinností. Toto své přesvědčení vyjádřil ve svých přednáškách na konferenci IFES v roce 1971. Jako dlouholetý předseda IFES vyjádřil znepokojení z toho, že dochází k nenápadným, ale skutečným posunům v chápání závazku vůči biblickému evangeliu a předložil jasný výklad pravé povahy evangelikalismu. Teprve po dalších dvaceti letech byly tyto přednášky publikovány v knize Co je evangelikální?

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]