Marty Friedman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marty Friedman
Základní informace
Rodné jménoMartin Adam Friedman
Narození8. prosince 1962 (61 let)
USA Washington, D.C.[1], USA
ŽánryThrash metal, neo-classical metal, heavy metal, speed metal, j-pop
PovoláníMuzikant, skladatel
NástrojeKytara, baskytara, klávesy, vokály, šamisen
Aktivní roky1981 - dosud
VydavateléAvex Trax/Gokukara, Shrapnel, Prosthetic, Universal, EMI
Příbuzná témataMegadeth, Cacophony, Hawaii, Rolly Teranishi, Nami Tamaki, Jason Becker
SídloŠindžuku
WebMartyfriedman.com
Významný nástroj
Jackson Kelly
Marty Friedman Signature Ibanez MFM1
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marty Friedman (* 8. prosince, 1962, Washington, D.C., USA) je americký kytarista. Proslavil se hlavně jako člen metalové skupiny Megadeth, jejíž součástí byl skoro 10 let. Od roku 2003 žije v Japonsku, kde moderoval relace jako Rock Fujiyama nebo Jukebox English[2] v japonské televizi.

Před Megadeth[editovat | editovat zdroj]

Před nástupem do Megadeth byl Marty členem několika dalších metalových kapel – Deuce, Hawaii, Vixen a Cacophony. V kapele Cacophony se potkal s dalším fenomenálním kytarovým virtuózem, tehdy sedmnáctiletým Jasonem Beckerem. Produkty jejich spolupráce jsou alba Speed Metal Symphony a Go Off!. Alba, nesoucí se ve stylu zvaném neoklasický metal, byla inovativní v mnohých směrech, hlavně co se týče skloubení dvou virtuózních kytar do jednoho celku.

Megadeth[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu Cacophony v roce 1989 dostal Marty nabídku od Megadeth, kterou v únoru 1990 přijal. První album, na kterém se podílel, bylo Rust in Peace, které je dodnes zařazované mezi milníky thrash metalu. Marty na něm uplatnil způsob hry charakteristický pro celou jeho kariéru a také se v některých sólech inspiroval exotickou hudbou. V červenci 1992 vyšlo album Countdown to Extinction, oproti předešlému zaměřené na širší publikum, což se odrazilo i na prodeji, takže album získalo dvě platiny. Marty hrál i na dalších albech Megadeth – Youthanasia (1994), Cryptic Writings (1997) a Risk (1999). V prosinci 1999 však Marty oznámil, že z kapely odchází a svůj poslední koncert s kapelou odehrál 14. ledna 2000. Později v jednom rozhovoru uvedl, že už ho unavuje hrát metalovou hudbu, a potřebuje se vyvíjet dál jako muzikant. Během období, ve kterém byl Marty součástí skupiny, prodali Megadeth víc než 10 miliónů alb po celém světě.

Život v Japonsku[editovat | editovat zdroj]

Marty, od roku 2003 žijící v Tokiu, se aktivně podílí na kulturním životě Japonska. Jako host se objevuje na albech mnoha umělců známých hlavně v Japonsku a díky schopnosti plynule hovořit japonsky se objevuje i v televizi a přispívá do japonských hudebních časopisů.

Nejvýznamnější televizní programy, kterých se Marty pravidelně účastnil, byly Mr. Heavy Metal, Rock Fujiyama a Jukebox, kde překládal anglické texty písní do japonštiny. Kromě toho se na konci roku 2005 zúčastnil turné s japonskou zpěvačkou Ami Suzuki.

Současná tvorba[editovat | editovat zdroj]

I oproti pracovně nabitému programu, který doprovází jeho život v Japonsku, zůstává Marty věrný své sólové tvorbě. Řada alb, započatých v roce 1988 albem Dragon's Kiss, rozšířil naposledy albem Future Addict (2008). Album obsahuje přearanžované starší písně, ale obsahuje i 3 nové skladby. Future Addict, stejně jako i studiové album Loudspeaker (2006) a koncertní nahrávka Exhibit A – Live In Europe (2007), vyšlo nejprve v Japonsku, až potom byl vydané a distribuované i v dalších zemích.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Hawaii[editovat | editovat zdroj]

Cacophony[editovat | editovat zdroj]

Megadeth[editovat | editovat zdroj]

Sólová alba[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marty Friedman (guitarist) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]