Martina Bárta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Martina Bárta
Základní informace
Narození 1. září 1988 (29 let)
Původ Česko
Žánry jazz
Povolání zpěvačka
Nástroje lesní roh
Sídla Berlín, Německo
Web martinabarta.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martina Bárta (* 1. září 1988) je česká zpěvačka a hornistka. Studovala na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením a také populární hudbu na státní konzervatoři v Praze. Od roku 2011 žije v Berlíně, kde vystudovala na Jazz Institut Universität der Künste a pravidelně vystupuje jako sólistka s různými hudebními projekty. V roce 2017 byla vybrána jako reprezentantka České republiky na soutěži Eurovision Song Contest 2017 v Kyjevě.

Studium a kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1999–2007 navštěvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením, kde se věnovala studiu klasické hudby a hře na lesní roh (prof. Vladimíra Klánská). Po maturitě byla přijata ke studiu medicíny na 1. LF UK v Praze. Rozhodla se pro studium zpěvu (prof. Naďa Wepperová) na odd. populární hudby na Státní konzervatoři v Praze. Kromě toho navštěvovala soukromé lekce zpěvu u prof. Hany Peckové. 

Robin Hood – Cesta ke slávě[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 uspěla v castingové show TV Prima Robin Hood – Cesta ke slávě, čímž také získala možnost první divadelní zkušenosti v hlavní ženské roli Lady Marianne v muzikálu Robin Hood (Ondřej Soukup/Gábina Osvaldová) uváděném v pražském Divadle Kalich. Zde vystupovala po boku zpěváků a herců, mezi které patří např. Václav Noid Bárta, Jan Kříž, Tomáš Savka a další.

Studium a workshopy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byla Bárta přijata na Jazz Institut Universität der Künste v Berlíně, kde během svého studia rozvíjela pěveckou techniku a hudební znalosti u celé řady profesorů, mj. Judy Niemack, David Friedman, Peter Weniger, John Hollenbeck, Greg Cohen atd. 

Martina Bárta v Německu účinkovala na několika jazzových festivalech, jako jsou Kurt Weil Festival Dessau, Düsseldorfer Jazz Rally nebo Jazz am Greifensee, a během svého působení na zahraničních jazzových workshopech měla možnost spolupracovat s hudebníky jako jsou členové Roy Hargrove Quintet (Sullivan Fortner - piano, Ameen Saleem - basa, Quincy Phillips - bicí, Justin Robinson - saxofon) , s americkým bubeníkem Gregory Hutchinsonem, americkým pianistou Aaronem Goldbergem a dalšími. V červenci 2016 se po úspěšném absolvování studia na Jazz Institute Berlin zúčastnila workshopu Jazz in Port Townsend v USA pod vedením amerického kontrabasisty, skladatele a aranžéra Johna Claytona. 

Projekty a spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Již běhen studií založila Martina Bárta spolu se svým spolužákem z Jazz-Institut Berlin, jazzovým zpěvákem Marcusem Gartschockem, vlastní projekt s názvem „Scotch and Soda“, kterému se věnuje i v současnosti. Hostuje v kapele bývalé německého rockera Henninga Protzmanna (Karat, Panta Rhei) a v rámci svého absolventského koncertu na Jazz Institut Berlin založila česko-německý projekt „Martina Barta & her Jazz Orchestra“.

V České republice Martina vystupuje již od roku 2011 jako sólistka big bandu Felixe Slováčka, v minulosti byla členkou pražské funkové formace Top Dream Company a spolupracovala s Prague Film Orchestra. V letech 2015 a 2016 se zúčastnila projektu „Sinatrology“ po boku českých a zahraničních interpretů.

Kromě toho spolupracuje se svojí sestrou Kristina Barta, která je českou jazzovou pianistkou a skladatelkou. V roce 2016 byla jejich autorská píseň „Find Peace of Mind“ v rámci Bohemia JazzFestu, pořádaném Rudi Linkou, oceněna v kategorii Nejlepší jazzová skladba roku 2016.

Eurovision[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Česko na Eurovision Song Contest.

Dne 16. února 2017 Česká televize oznámila, že Martina Bárta má být reprezentantkou České republiky na Eurovision Song Contest 2017 v Kyjevě.[1][2] Se skladbou „My Turn“ vystoupila v prvním semifinále soutěže 9. května 2017.[3] Do finále se však neprobojovala, zůstala na třináctém místě z osmnácti, získala 83 bodů

V roce 2018 se zúčastnila soutěže Německo hledá Superstar – Deutschland sucht den Superstar.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Česko bude na Eurovizi v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta. Novinky.cz [online]. 2017-02-16 [cit. 2017-02-16]. Dostupné online. 
  2. HNÁTEK, Václav. Jako Katy Perry bych na Eurovizi jet nechtěla, říká Martina Bárta. iDNES.cz [online]. 2017-02-17 [cit. 2017-02-24]. Dostupné online. 
  3. Participants 2017. Eurovision.tv [online]. [cit. 2017-02-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]