Martina Bárta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Martina Bárta
Martina Bárta Kyiv 2017.jpg
Základní informace
Narození 1. září 1988 (31 let)
Původ Česko
Žánry jazz
Povolání zpěvačka
Nástroje lesní roh
Sídla Berlín, Německo
Web martinabarta.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martina Bárta (* 1. září 1988) je česká zpěvačka a hornistka. Studovala na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením a také populární hudbu na státní konzervatoři v Praze. Od roku 2011 žije v Berlíně, kde vystudovala na Jazz Institut Universität der Künste a pravidelně vystupuje jako sólistka s různými hudebními projekty. V roce 2017 byla vybrána jako reprezentantka České republiky na soutěži Eurovision Song Contest 2017 v Kyjevě.

Studium a kariéra[editovat | editovat zdroj]

V letech 1999–2007 navštěvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením, kde se věnovala studiu klasické hudby a hře na lesní roh (prof. Vladimíra Klánská). Po maturitě byla přijata ke studiu medicíny na 1. LF UK v Praze. Rozhodla se pro studium zpěvu (prof. Naďa Wepperová) na odd. populární hudby na Státní konzervatoři v Praze. Kromě toho navštěvovala soukromé lekce zpěvu u prof. Hany Peckové. 

Robin Hood – Cesta ke slávě[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 uspěla v castingové show TV Prima Robin Hood – Cesta ke slávě, čímž také získala možnost první divadelní zkušenosti v hlavní ženské roli Lady Marianne v muzikálu Robin Hood (Ondřej Soukup/Gábina Osvaldová) uváděném v pražském Divadle Kalich. Zde vystupovala po boku zpěváků a herců, mezi které patří např. Václav Noid Bárta, Jan Kříž, Tomáš Savka a další.

Studium a workshopy[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byla Bárta přijata na Jazz Institut Universität der Künste v Berlíně, kde během svého studia rozvíjela pěveckou techniku a hudební znalosti u celé řady profesorů, mj. Judy Niemack, David Friedman, Peter Weniger, John Hollenbeck, Greg Cohen atd. 

Martina Bárta v Německu účinkovala na několika jazzových festivalech, jako jsou Kurt Weil Festival Dessau, Düsseldorfer Jazz Rally nebo Jazz am Greifensee, a během svého působení na zahraničních jazzových workshopech měla možnost spolupracovat s hudebníky jako jsou členové Roy Hargrove Quintet (Sullivan Fortner - piano, Ameen Saleem - basa, Quincy Phillips - bicí, Justin Robinson - saxofon) , s americkým bubeníkem Gregory Hutchinsonem, americkým pianistou Aaronem Goldbergem a dalšími. V červenci 2016 se po úspěšném absolvování studia na Jazz Institute Berlin zúčastnila workshopu Jazz in Port Townsend v USA pod vedením amerického kontrabasisty, skladatele a aranžéra Johna Claytona. 

Projekty a spolupráce[editovat | editovat zdroj]

Již během studií založila Martina Bárta spolu se svým spolužákem z Jazz-Institut Berlin, jazzovým zpěvákem Marcusem Gartschockem, vlastní projekt s názvem „Scotch and Soda“, kterému se věnuje i v současnosti. Hostuje v kapele bývalé německého rockera Henninga Protzmanna (Karat, Panta Rhei) a v rámci svého absolventského koncertu na Jazz Institut Berlin založila česko-německý projekt „Martina Barta & her Jazz Orchestra“.

V České republice Martina vystupuje již od roku 2011 jako sólistka big bandu Felixe Slováčka, v minulosti byla členkou pražské funkové formace Top Dream Company a spolupracovala s Prague Film Orchestra. V letech 2015 a 2016 se zúčastnila projektu „Sinatrology“ po boku českých a zahraničních interpretů.

Kromě toho spolupracuje se svojí sestrou Kristina Barta, která je českou jazzovou pianistkou a skladatelkou. V roce 2016 byla jejich autorská píseň „Find Peace of Mind“ v rámci Bohemia JazzFestu, pořádaném Rudi Linkou, oceněna v kategorii Nejlepší jazzová skladba roku 2016.

Eurovision[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Česko na Eurovision Song Contest.

Dne 16. února 2017 Česká televize oznámila, že Martina Bárta má být reprezentantkou České republiky na Eurovision Song Contest 2017 v Kyjevě.[1][2] Se skladbou „My Turn“ vystoupila v prvním semifinále soutěže 9. května 2017.[3] Do finále se však neprobojovala, zůstala na třináctém místě z osmnácti, získala 83 bodů

V roce 2018 se zúčastnila soutěže Německo hledá Superstar – Deutschland sucht den Superstar.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Česko bude na Eurovizi v Kyjevě zastupovat zpěvačka Martina Bárta. Novinky.cz [online]. 2017-02-16 [cit. 2017-02-16]. Dostupné online. 
  2. HNÁTEK, Václav. Jako Katy Perry bych na Eurovizi jet nechtěla, říká Martina Bárta. iDNES.cz [online]. 2017-02-17 [cit. 2017-02-24]. Dostupné online. 
  3. Participants 2017. Eurovision.tv [online]. [cit. 2017-02-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]