Urza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Martin Urza)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Urza
Rodné jméno Martin Urza
Narození 4. června 1987 (33 let)
Plzeň, Česko
Bydliště Praha
Alma mater MFF UK
Povolání programátor
Nábož. vyznání křesťan
Manžel(ka) Tereza Sladkovská
Web www.urza.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Urza, rodným jménem Martin Urza[pozn. 1][pozn. 2] (* 4. června 1987 Plzeň) je český anarchokapitalistický aktivista, publicista, programátor, bývalý podnikatel a učitel. Patří k nejznámějším osobnostem české libertariánské a anarchokapitalistické scény. Své myšlenky propaguje prostřednictvím veřejných přednášek, videí, podcastů, článků a účastí v televizních, rozhlasových a internetových rozhovorech či panelových diskusích. Napsal první českou knihu o anarchokapitalismu, jejíž vydání bylo financováno jednou z nejúspěšnějších českých crowdfundingových kampaní. Byl spoluzakladatelem bývalého českého a slovenského Ludwig von Mises Institutu a je také členem předsednictva spolku SvobodaUčení. S manželkou Terezou založil neziskovou organizaci Svobodný přístav, která zastřešuje jejich tvorbu a popularizování anarchokapitalistických a libertariánských myšlenek.[2][3][4][5][6]

Názory[editovat | editovat zdroj]

Ústředními tématy na které se Urza zaměřuje je princip neagrese a s ním související konzistentní systém negativních práv (založených na vlastnickém právu) a posuzování fungování státu z etického pohledu. Jeho dalším klíčovým tématem je dobrovolné vzdělávání (např. domácí výuka, unschoolding, svobodné školy, atd.) jako alternativa k tradičnímu povinnému státnímu vzdělávacímu systému tzv. pruské kadetce, kterou vnímá jako prostředek indoktrinace obyvatelstva státní propagandou (tzv. etatismem) skrze školství financované z peněz daňových poplatníků.

Některé z názorů, které Urza zastává jsou kontroverzní i pro velkou část libertariánů, např. dobrovolné vstoupení do otroctví. Na rozdíl od jiných anarchokapitalistů se ale účastní některých voleb, což odůvodňuje názorem, že „není jedno, kdo je u moci“ a „proč s lupičem co vás okrádá nezkusit vyjednávat“.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Svojí přezdívku používá jako mononym. Křestní jméno nepoužívám, v podstatě na něj ani neslyším. Všichni mi říkají Urza, i doma, tak u toho můžeme zůstat.[1]
  2. Je možné se setkat se jménem ve formě Martinus Karthus Urza.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KOCIÁNOVÁ, Martina. Urza 1. díl: Stát se chová jako lupič. Bere nám 60 až 70 procent z toho, co vyděláme a pokud nezaplatíme, bude na nás uvalena exekuce, případně fyzické násilí [online]. Kupředu do minulosti, 2018-10-26 [cit. 2020-10-06]. Dostupné online. (česky) 
  2. URZA, Martin. Kdo je Urza? [online]. [cit. 2020-10-06]. Dostupné online. (česky) 
  3. SAMŠUKOVÁ, Eva; CHARVÁT, Jan. Vnucovat někomu násilím svobodu nelze, říká anarchokapitalista Urza [online]. Studenta, 2018-04-23 [cit. 2020-10-06]. Dostupné online. (česky) 
  4. FEREBAUER, Václav. Stát je legalizovaná mafie, tvrdí anarchokapitalista Urza [online]. iDnes.cz, 2018-04-02 [cit. 2020-10-06]. Dostupné online. (česky) 
  5. Blížíme se k totalitě, stát bere lidem peníze a uzurpuje si monopoly, varuje Urza (DVTV)
  6. TRŽIL, Daniel. Urza o anarchokapitalismu, státu a svobodě [online]. protiproudu.net, 2018-12-02 [cit. 2020-10-06]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]