Martin Semecký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Martin Semecký je český lesník, který se stal v Česku a Německu mediálně známým poté, co dne 12. října 2021 našel spolu se dvěma kolegy po 45hodinovém marném pátrání v lese u České Kubice pohřešovanou 8letou dívku Julii z Berlína a zachránil ji.[1] Je zaměstnancem firmy Domažlické městské lesy s.r.o.[1]

Záchrana německé dívky Julie[editovat | editovat zdroj]

Osmiletá Julie se ztratila v neděli 10. října 2021 během rodinné stopovací hry,[2] podle jiných zdrojů poté, co ona, její 6letý bratr a 9letý bratranec utekli po bývalé tankové cestě dopředu. Od 13.30 hod. v neděli, kdy byla rodiči pohřešována v Českém lese v blízkosti vrchu Čerchova, do její záchrany v úterý 12. října uplynulo 45 hodin. Do pátrací akce bylo celkově zapojeno 1400 lidí z Česka a Německa a velký počet technických prostředků jako vrtulníky apod. Ze strany českých záchranářů při ní působili příslušníci Policie ČR a jejich psovodi, Hasičský záchranný sbor, kynologická brigáda Horské služby ČR, vrtulník s termovizí a mnoho dobrovolníků. Děvče nakonec nalezl český hajný Martin Semecký uprostřed lesa, dezorientovanou, ale zdravotně v pořádku.[2] Bylo to několik set metrů mimo do té doby vytyčené pátrací území. Později Semecký vůči českým a německým médiím prohlásil: „Najednou byla malá Julie přede mnou, seděla asi deset metrů ode mne ve vysoké trávě.“ To štěstí, že ji našel živou, je pro něj nadále ohromující.[3] Televizní a rozhlasová stanice Bavorský rozhlas (Bayerischer Rundfunk, zkráceně BR) prohlásila Semeckého za Juliina zachránce.[4]

Ochránce přírody[editovat | editovat zdroj]

Semecký se zabývá ochranou památných stromů.[zdroj?] Je spolu s Miroslavem Žižkou autorem článku o Čepičkovo dubu na Pile, památném stromu, který roste v blízkosti obce Nemanice u cesty z Pily (Seeg) do Lískovce (Grafenried) blízko hranic s Německem.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b REITMEIER, Karl: Förster findet vermisste Julia. Ein Held namens Martin Semecky. (Lesník našel pohřešovanou Julii. Hrdina jménem Martin Semecký.) Idowa, [1], 13. října 2021 (německy).
  2. a b Pohřešovanou dívku vypátral hajný Martin Semecký. Byla prochladlá a unavená, ale živá a jinak zdravá. Seznam.cz, https://www.seznam.cz/komentare/13876694-pohresovanou-divku-vypatral-hajny-martin-semecky-byla-prochladla-a-unavena-ale-ziva-a-jinak-zdrava], 12. října 2021.
  3. Förster rettet verirrtes Kind – Julia geht es gut. (Lesník zachránil zbloudilou dívku – Julii se daří dobře.) Frankfurter Allgemeine Zeitung, [2], 13. října 2021 (německy). Tištěné vydání přineslo rozšířenou zprávu o události dne 14. října 2021 na s. 7.
  4. Große Emotionen im Fall Julia: Das sagt ihr Retter. (Velké emoce v Juliině případě. To říká její zachránce.) Bavorský rozhlas, [3], 13. října 2021 (německy).
  5. SEMECKÝ, Martin; ŽIŽKA, Miroslav. Čepičkovo dub na Pile. Fotografie M. Kašparová. Český les: příroda a historie. Roč. 2016, čís. 15, s. 36–37. Dostupné online.