Přeskočit na obsah

Marshall McLuhan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marshall McLuhan
Marshall McLuhan (1967)
Marshall McLuhan (1967)
Narození21. července 1911
Edmonton
Úmrtí31. prosince 1980 (ve věku 69 let)
Toronto
Místo pohřbeníHoly Cross Cemetery
Povolánífilozof, spisovatel, vysokoškolský učitel, sociolog, literární kritik a řečník
Alma materTrinity Hall
University of Manitoba
Kelvin High School
Tématadějiny umění, literární věda, kulturologie, sémantika, filozofie, religionistika, žurnalistika, Mediální ekologie, lingvistika a mediální studia
OceněníGovernor General's Award for English-language non-fiction (1962)
Molsonova cena (1968)
společník Řádu Kanady
Manžel(ka)Corinne Lewis
DětiEric McLuhan
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herbert Marshall McLuhan (21. července 1911, Edmonton31. prosince 1980, Toronto) byl kanadský filosof, spisovatel, literární kritik a mediální teoretik. Byl představitelem tzv. Torontské školy, jeho pojetí médií je někdy označováno jako technologický determinismus.[1] K jeho základním konceptům patří: horká a chladná média, globální vesnice či „the medium is the message“ (česky také překládáno médium je poselství).

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval literární vědu na University of Manitoba, doktorát získal v roce 1943 na Univerzitě v Cambridgi. V roce 1937 konvertoval k římskokatolické církvi. Učil angličtinu na Saint Louis University, od roku 1946 působil na St. Michael‘s College Torontské univerzity, založil zde Centrum pro technologii a kulturu. Významný vliv na jeho pojetí teorie komunikace měl jeho starší kolega Harold Innis.[2] V šedesátých letech přednášel na newyorské Fordham University, hrál také sám sebe ve filmu Annie Hallová.[3] S manželkou Corinne měl šest dětí. V roce 1979 utrpěl mrtvici, na jejíž následky o rok později zemřel.

Teoretické dílo v oblasti mediálních studií[editovat | editovat zdroj]

Kniha The Medium is the Massage: An Inventory of Effects,[4] vydaná v roce 1967 ve spolupráci s Quentinem Fiore, se stala bestsellerem a kultovní záležitostí. Záměna písmenek v názvu byla původně typografickou chybou, která se ale dostala do tisku a autorům se zalíbila, jelikož název knihy lze nyní číst hned čtyřmi způsoby (čili Message, Mess Age, Massage a Mass Age) a dokonale zapadá do konceptu díla i myšlenky. Některé stránky knihy jsou například tištěny zrcadlově, jiné jsou prázdné nebo obsahují fotografie, koláže. Na základě knihy vznikla později i nahrávka, složená z koláže zvuků, hudby a citátů z knihy.

McLuhan přišel s pojmem medium is the message. Tvrdí, že vlastnosti média jsou součástí jakékoliv informace, kterou médium přenáší, čímž vzniká symbiotický vztah, kterým médium ovlivňuje způsob vnímání zprávy.[5][4] Od této myšlenky se odvíjí celá řada dalších úvah např. o vlivu reklamy, televize, četby knih atd. na vše, co se lidí týká.

Jelikož svými myšlenkami na přelomu 60. a 70. let zaujal mnoho lidí, stával se častým hostem v rozhlasu i televizi. V pozdějších letech zájem o něj upadl, nicméně po rozšíření internetu se řada jeho myšlenek znovu objevila.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Anglicky[editovat | editovat zdroj]

Přeložená díla[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. McQuail, Denis: Úvod do teorie masové komunikace, Praha, Portál 2009.
  2. Revue pro média Dostupné online
  3. Poetika fikce aneb styl, vyprávění a fikční světy (nejen) v kinematografii. Radomír D. Kokeš Dostupné online
  4. a b MCLUHAN, Marshall; QUENTIN, Fiore. The medium is the massage : an inventory of effects. Berkeley, CA: [s.n.], 1967. 159 s. ISBN 9781584230700. OCLC 47679653 
  5. CALDA, Miloš. Globální vesnice nebo globální město? Třicet pět let od vydání McLuhanova díla Jak rozumět médiím. tucnak.fsv.cuni.cz [online]. 1999-08-01 [cit. 2017-04-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]