Marshall McLuhan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marshall McLuhan
Marshall McLuhan.jpg
Narození 21. července 1911
Edmonton
Úmrtí 31. prosince 1980 (ve věku 69 let)
Toronto
Povolání filosof, spisovatel, vysokoškolský pedagog, sociolog a literární kritik
Alma mater Trinity Hall
Ocenění Governor General's Award for English-language non-fiction (1962)
Molson Prize (1967)
Společník Řádu Kanady
Děti Eric McLuhan
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herbert Marshall McLuhan (21. července 1911, Edmonton31. prosince 1980, Toronto) byl kanadský filosof, spisovatel, literární kritik a mediální teoretik. Byl představitelem tzv. Torontské školy, jeho pojetí médií je někdy označováno jako technologický determinismus.[1] K jeho základním konceptům patří: horká a chladná média či globální vesnice.

Kniha The Medium is the Massage: An Inventory of Effects[2], vydaná v roce 1967 ve spolupráci s Quentinem Fiore, se stala bestsellerem a kultovní záležitostí. Záměna písmenek v názvu byla původně typografickou chybou, která se ale dostala do tisku a autorům se zalíbila, jelikož název knihy lze nyní číst hned čtyřmi způsoby (čili Message, Mess Age, Massage a Mass Age) a dokonale zapadá do konceptu díla i myšlenky. Některé stránky knihy jsou například tištěny zrcadlově, jiné jsou prázdné nebo obsahují fotografie, koláže. Na základě knihy vznikla později i nahrávka, složená z koláže zvuků, hudby a citátů z knihy.

McLuhann přišel s pojmem medium is the message (médium je zprávou). Tvrdí, že vlastnosti média jsou součástí jakékoliv informace, kterou médium přenáší, čímž vzniká symbiotický vztah, kterým médium ovlivňuje způsob vnímání zprávy[3][2]. Od této myšlenky se odvíjí celá řada dalších úvah např. o vlivu reklamy, televize, četby knih atd. na vše, co se lidí týká.

Jelikož svými myšlenkami na přelomu 60. a 70. let zaujal mnoho lidí, stával se častým hostem v rozhlasu i televizi - díky tomu je na YouTube celá řada nahrávek. V pozdějších letech zájem o něj upadl, nicméně po rozšíření internetu se řada jeho myšlenek znovu objevila.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Anglicky[editovat | editovat zdroj]

Přeložená díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. McQuail, Denis: Úvod do teorie masové komunikace, Praha, Portál 2009.
  2. a b MCLUHAN, Marshall; QUENTIN, Fiore. The medium is the massage : an inventory of effects. Berkeley, CA : [s.n.], 1967. 159 s. Dostupné online. ISBN 9781584230700.  
  3. CALDA, Miloš. Globální vesnice nebo globální město? Třicet pět let od vydání McLuhanova díla Jak rozumět médiím. tucnak.fsv.cuni.cz [online]. 1999-08-01 [cit. 2017-04-13]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]