Mars Astrobiology Explorer-Cacher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mars Astrobiology Explorer-Cacher
MAX-C-Rover.jpg
Start 2018
Kosmodrom Florida
Nosná raketa Atlas V
Stav objektu přistane na Marsu
Provozovatel NASA
Výrobce NASA
Druh planetární sonda – vozítko
Hmotnost 65 kg

Mars Astrobiology Explorer-Cacher (Max-c) je koncept NASA, mise vozítka k Marsu, který má být vypuštěn v roce 2018 společně s evropským vozítkem ExoMars.

Vozítko bude poháněno solárními panely s maximální hmotností 50 kg a bude založeno na komponentech vozítka Mars Science Laboratory. Vozítko Max-c provede na místě astrobiologické měření, změří možnosti obyvatelnosti různých prostředí na Marsu a sesbírá vzorky pro možný návrat na Zem budoucí misí.

Cíle mise[editovat | editovat zdroj]

Hlavní úkol je hledat v místě, kde je velký potenciál pro uchování fyzických a chemických důkazů života na Marsu, zjistit jestli dříve byly podmínky pro život na Marsu, charakterizovat potenciál prezervace biologických stop.

Primární vědecký úkol je přistát na místě s velkým potenciálem obyvatelnosti, a s velkým potenciálem fyzických a chemických důkazů života na Marsu:

Vlastnosti vozítka[editovat | editovat zdroj]

Mars Astrobiology Explorer-Cacher bude mít podobný design jako má Mars Science Laboratory, aby se zmenšily cena a možnost neúspěchu. Toto solárními panely poháněné vozítko bude muset mít dosah více než 10 km a životnost alespoň jeden zemský rok. Hmotnost bude kolem 65 kg, tím bude větší než Mars Exploration Rover a menší než Mars Science Laboratory nebo ExoMars.

Přistání[editovat | editovat zdroj]

Max-c přistane v Lednu roku 2019 v severní hemisféře Marsu v zimě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mars Astrobiology Explorer-Cacher na anglické Wikipedii.