Marriott World Trade Center

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marriott World Trade Center
Marriott World Trade Center.jpg
Základní informace
ArchitektiSkidmore, Owings and Merrill
Výstavba1981
Poloha
AdresaManhattan, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marriott World Trade Center byla 22 pater vysoká hotelová budova s 825 pokoji. Byla otevřena v červenci 1981 pod názvem Vista International Hotel v komplexu Světového obchodního centra na Dolním Manhattanu v New Yorku. Budova měla vlastní ZIP kód 10048. Hotel byl zničen během zhroucení budov Světového obchodního centra v důsledku teroristických útoků z 11. září 2001. Hotel nebyl opětovně vystavěn během obnovy komplexu Světového obchodního centra a pod jeho číslem byla postavena nová kancelářská budova.

Vista International byl první hotel otevřený na Dolním Manhattanu od roku 1836. Byl navrhnut architektonickou kanceláří Skidmore, Owings and Merrill a jeho původními vlastníky byly Port Authority of New York and New Jersey a KUO Hotels of Korea. V roce 1995 budovu koupila společnost Host Marriott. Hotel byl propojen s oběma věžemi Světového obchodního centra.

V roce 1993 byla budova poškozena výbuchem bomby v dodávce v podzemních garážích světového obchodního centra.

Teroristické útoky z 11. září[editovat | editovat zdroj]

V úterý 11. září 2001 byl hotel plně obsazen a bylo v něm registrováno 1 000 hostů. K tomu se v prostorách hotelu měla konat konference National Association for Business Economics.

Trosky hotelu po útocích z 11. září.

V 8:46 narazil do Severní věže Světového obchodního centra let American Airlines 11, jehož přední kolo dopadlo na střechu hotelu. Newyorský požární sbor zřídil v hotelovém loby provizorní shromaždiště k organizaci evakuace osazenstva věží a hotelových hostů. Na střeše hotelu hasiči také ohlásili lidské ostatky nebo celá těla lidí, kteří buď vyskočili nebo spadli z hořících věží. V 9:59 rozdělil kolaps Jižní věže budovu na dvě části a kolaps Severní věže v 10:28 kompletně zničil zbytek hotelu kromě jeho nejvzdálenější části (zachycené na obrázku). Tato část budovy byla zesílena během oprav po bombovém útoku z roku 1993. Pravě tam přežilo 14 lidí, kteří se snažili evakuovat po kolapsu Jižní věže.

V důsledku útoku z 11. září byla budova hotelu neopravitelně zničena. Zůstala stát pouze tři patra, která byla později zbourána. Kolem 40 lidí zemřelo v troskách hotelu Marriott včetně jeho zaměstnanců a mnoha hasičů, kteří hotel využívali jako shromaždiště.

V lednu 2002 byly trosky hotelu kompletně rozebrány. Na místě hotelu a obou věží Světového obchodního centra byl vybudován Národní památník a muzeum 11. září.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marriott World Trade Center na anglické Wikipedii.