Marmarth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marmarth

Marmarth je malé městečko na jihozápadě státu Severní Dakota (USA). Leží na území kraje Slope County. Při sčítání v roce 2000 zde žilo 140 trvalých obyvatel, dle odhadů z roku 2008 dokonce již jen 119 obyvatel.

Město o současné rozloze 6,6 km² bylo založeno v roce 1907. Patří k typickým příkladům tzv. westernových měst, které daleko od velkých center na plošinách Velkých plání prosperovaly počátkem 20. století a později upadly, včetně výrazného úbytku počtu obyvatel (v roce 1920 mělo město ještě 1 318 obyvatel).

Před rokem 1907 bylo toto místo známo jako „Neva“ podle jména první zdejší poštovní úřednice, Nevy Hughesové. Když k tomuto místu poprvé dosáhla železnice, bylo přejmenováno na počest vnučky prezidenta železniční společnosti, Alberta J. Earlinga.

Paleontologie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí v okolí města jsou četné lokality z geologického souvrství Hell Creek, známé četnými objevy dinosaurů a dalších pozdně křídových organismů. V roce 1999 zde tehdy sedmnáctiletý rodák Tyler Lyson (dnes již profesionální paleontolog) objevil slavný exemplář dinosauří "mumie" kachnozobého edmontosaura zvaný Dakota.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marmarth, North Dakota na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]