Markus Emanuel Habsbursko-Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Magistr Markus Emanuel Salvátor Habsbursko-Lotrinský
Rodné jméno Markus Emanuel Salvator Franziskus de Paula Stanislaus Gregorius Josephat Florian Maria Joseph Hubert Ignatius Habsbursko-Lotrinský
Narození 2. dubna 1946 (73 let)
Persenbeug
Bydliště Císařská vila
Titul císařský princ
rakouský arcivévoda
královský princ Uherský
Ocenění Čestné občanství města Holíč (Slovensko)
Nábož. vyznání římskokatolické
Manžel(ka) Hilda Jungmayr
Děti Valentin Salvator Markus, hrabě Habsbursko-Lotrinský,
Maximilian Salvator, hrabě Habsbursko-Lotrinský,
Magdalena Maria Sophie Rosemary, hraběnka Habsbursko-Lotrinská
Rodiče Hubert Salvátor Toskánský a Rosemary ze Salm-Salmu
Web http://www.kaiservilla.at/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Markus Emanuel Salvator Habsbursko-Lotrinský celým jménem Markus Emanuel Salvator Franziskus de Paula Stanislaus Gregorius Joseph Florian Maria Joseph Hubert Ignatius von Habsburg-Lothringen[1] (* 2. dubna 1946 zámek Persenbeug) je rakouský šlechtic a arcivévoda z Toskánské linie Habsburků. Žije v lázeňském městě Bad Ischl, v Horním Rakousku.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na zámku Persenbeug ve spolkové zemi Dolní Rakousy.[2] Jeho otec byl Hubert Salvátor Rakousko-Toskánský (30. dubna 1894–24. března 1971) a matkou princezna Rosemary Salm-Salm (13. dubna 1904–3. května 2001). Spravuje Císařskou vilu v Bad Ischlu.

Majitel Císařské vily[editovat | editovat zdroj]

Císařská vila (německy Kaiservilla) je menší palác, který sloužil jako letní sídlo rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho maželky, císařovny Alžběty Bavorské. Po smrti císaře v roce 1916 objekt zdědila jeho mladší dcera, arcivévodkyně Marie Valerie. Jelikož Císařská vila byla habsburským soukromým majetkem a Maria Valerie se také spolu s manželem Františkem Salvátorem Rakousko-Toskánským zřekli jakýchkoli nároků na trůn, zůstal objekt po zániku Rakouska-Uherska v roce 1918 v jejich držení. Následně vilu zdědil jejich syn Hubert Salvator Habsbursko-Toskánský a po jeho smrti Markus Emanuel již třetí v generaci po císaři Františkovi Josefovi.[3]

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Markus Emanuel se 30. prosince 1982 ve Vídni oženil s Hildou Jungmayr. Jejich potomci vzhledem k neurozenosti jeho manželky (morgantické manželství) mají nárok pouze na titul hrabě (hraběnka). Manželům se během manželství narodily tři děti:

  1. Valentin Salvátor Markus, hrabě Habsbursko-Lotrinský, * 30. července 1983, Salzburg, Rakousko
  2. Maximilian Salvátor, hrabě Habsbursko-Lotrinský, * 28. prosince 1984, Salzburg, Rakousko
  3. Magdalena Maria Sophie Rosemary, hraběnka Habsbursko-Lotrinská, * 7. března 1987, Salzburg, Rakousko

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

Markus Emanuel má právoplatné šlechtické tituly: císařský princ, arcivévoda Rakouský, princ Toskánský a královský princ Uherský s oslovením Jeho císařská a královská Výsost, arcivévoda Markus Emanuel Salvátor Habsbursko-Lotrinský (německy: Seine Kaiserliche und Königliche Hoheit, Erstherzog Markus Emanuel Salvator von Habsburg-Lothringen).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Čestné občanství města Holíč, 2016.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Markus Emanuel von Österreich b. 2 April 1946 − Rodovid DE. de.rodovid.org [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné online. (německy) 
  2. Family tree of Markus Emanuel von Habsburg-Toskana. Geneanet [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Markus Habsburg-Lothringen – GlossarWiki. glossar.hs-augsburg.de [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné online. (de-formal) 
  4. MESTO HOLÍČ. Mesto odovzdalo tradičné ocenenia. www.holic.sk [online]. [cit. 2018-08-13]. Dostupné online. (slovensky)