Marko Perković

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marko Perković
M. P. Thompson.jpg
Základní informace
Jinak zvaný Thompson
Narození 27. října 1966 (54 let)
Čavoglave
Žánry pop rock
Povolání zpěvák, hudební skladatel a autor písní
Nástroje hlas
Vydavatel Croatia Records
Manžel(ka) Danijela Martinović (1995–1998)
Web www.thompson.hr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marko Perković (27. října 1966, Čavoglave, SFRJ; známý též pod přezdívkou Thompson) je chorvatský zpěvák, frontman skupiny Thompson. V Chorvatsku je znám především díky nacionalistickému repertoáru svých písní, včetně řady takových, které byly populární v období existence Nezávislého státu Chorvatsko.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Perković vyrůstal v rodině, jejíž otec pracoval jako gastarbeiter v Západním Německu. V roce 1991 dokončil studia na střední škole a složil ve Splitu maturitu. Následně vstoupil do Sboru národní gardy, kde bojoval proti Srbům, kteří se v létě 1991 vzbouřili v oblasti Vojenské hranice a vytvořili si vlastní státní útvar Republiku Srbskou Krajinu. Podle amerického samopalu Thompson získal mezi svými spolubojovníky přezdívku, která mu poté zůstala i během profesní kariéry. Během boje o svoji rodnou vesnici složil píseň Bojna Čavoglave (Jednotka Čavoglave), která odstartovala jeho hudební kariéru a glorifikovala pozici ozbrojence, válčícího proti srbským vzbouřencům.

Hudební kariéru přerušil v letech 19982002. Poté uskutečnil v Záhřebu a dalších chorvatských městech několik koncertů, které měly desetitisícovou účast. Ačkoliv byl populárním i v Západní Evropě, některá jeho vystoupení byla zrušena z důvodu přílišného nacionalismu při vystupování. Chorvatská nacionalistická hesla (např. Za dom spremni) i náboženská jsou častým prvkem Perkovićových textů.[1] Bývá proto obviňován ze sympatiím k ustašovskému hnutí a chorvatskému nacionalismu.[2]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

DVD[editovat | editovat zdroj]

  • 2002 – "Turneja - E, moj narode"
  • 2007 – "Turneja – Bilo jednom u Hrvatskoj

Reference[editovat | editovat zdroj]