Mark Warner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mark Warner

senátor Spojených států za stát Virginia
Úřadující
Ve funkci od:
3. ledna 2009
Předchůdce John Warner

69. guvernér státu Virginia
Ve funkci:
12. ledna 2002 – 14. ledna 2006
Předchůdce Jim Gilmore
Nástupce Tim Kaine
Stranická příslušnost
Členství Demokratická

Narození 15. prosince 1954 (63 let)
Indiana Indianapolis, Indiana
Alma mater George Washington University
Harvard University
Profese politik a venture capitalist
Podpis Mark Warner, podpis
Webová stránka www.warner.senate.gov
Commons Mark Warner
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Robert Warner (* 15. prosince 1954) je americký politik a podnikatel, který v současnosti zastává post senátora Spojených států za stát Virginia. Je členem Demokratické strany. Warner byl guvernérem státu Virginia v letech 20022006 a je čestným předsedou Forward Together PAC. Warner pronesl hlavní řeč na konventu Demokratické strany v Denveru v roce 2008.

V roce 2006 se čekalo, že se Warner bude ucházet o stranickou nominaci do prezidentských voleb v roce 2008. V říjnu 2006 oznámil, že nechce narušovat svůj rodinný život a tedy nebude kandidovat. Spekulovalo se o něm i jako o možném viceprezidentském kandidátovy, ovšem potom, co získal nominaci své strany do Senátu, prohlásil, že nebude přijímat žádné další nabídky.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Indianapolis a vyrostl v Illinois a později ve Vermontu a Connecticutu, kde také absolvoval střední školu. Vystudoval politologii na George Washington University, kde získal bakalářský titul. Byl první z rodiny, kdo vystudoval vysokou školu. V dobách svých studií také pracoval jako stážista v Kongresu. Studium práv na Harvard Law School ukončil v roce 1980, ale právo nikdy nepraktikoval.

V roce 2001 začal Warner se svojí kampaní na úřad guvernéra. Voličskou základnu si pomalu budoval dlouhá léta a to především v jihozápadní Virginii. Republikánského kandidáta Marka Earlyho porazil se ziskem 52,16 %. Během své kampaně utratil přes 20 milionů dolarů, což je dvojnásobek, který měl k dispozici jeho protikandidát. Jako viceguvernér Virginie byl zvolen Tim Kaine, který nakonec Warnera po jeho odchodu nahradil.

13. září 2007 Warner oznámil, že se bude ucházet o křeslo senátora. Bylo to dva týdny předtím, než tehdejší senátor John Warner prohlásil, že se nebude ucházet o znovuzvolení. Warner okamžitě získal podporu většiny Demokratů na národní úrovni. Jeho soupeřem byl Republikán Jim Gilmore. Toho nakonec porazil poměrem 65 % k 34 % a od roku 1970 tak měli Demokraté dva své senátory za stát Virginia.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]