Mark Warner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mark Warner
Senátor Senátu USA za stát Virginie
Úřadující
Ve funkci od:
3. ledna 2009
PředchůdceJohn Warner
69. guvernér státu Virginie
Ve funkci:
12. ledna 2002 – 14. ledna 2006
PředchůdceJim Gilmore
NástupceTim Kaine
Stranická příslušnost
ČlenstvíDemokratická strana

Narození15. prosince 1954 (68 let)
Indianapolis, Indiana
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
SídloAlexandria
Alma materUniverzita George Washingtona (do 1977)
Harvard Law School (do 1980)
Rockville High School
Profesepolitik, venture capitalist, congressional staff, podnikatel a účastník mezinárodního fóra
Náboženstvípresbyterianismus
PodpisMark Warner, podpis
Webová stránkawww.warner.senate.gov/public/
CommonsMark Warner
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mark Robert Warner (* 15. prosince 1954 Indianapolis, Indiana) je americký politik a podnikatel, který v současnosti zastává post senátora Spojených států za stát Virginie. Je členem Demokratické strany. Warner byl guvernérem státu Virginie v letech 20022006 a je čestným předsedou Forward Together PAC. Warner pronesl hlavní řeč na konventu Demokratické strany v Denveru v roce 2008.

V roce 2006 se čekalo, že se Warner bude ucházet o stranickou nominaci do prezidentských voleb v roce 2008. V říjnu 2006 oznámil, že nechce narušovat svůj rodinný život a tedy nebude kandidovat. Spekulovalo se o něm i jako o možném viceprezidentském kandidátovi, ovšem potom, co získal nominaci své strany do Senátu, prohlásil, že nebude přijímat žádné další nabídky.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Indianapolis a vyrostl v Illinois a později ve Vermontu a Connecticutu, kde také absolvoval střední školu. Vystudoval politologii na George Washington University, kde získal bakalářský titul. Byl první z rodiny, kdo vystudoval vysokou školu. V dobách svých studií také pracoval jako stážista v Kongresu. Studium práv na Harvard Law School ukončil v roce 1980, ale právo nikdy nepraktikoval.

V roce 2001 začal Warner se svojí kampaní na úřad guvernéra. Voličskou základnu si pomalu budoval dlouhá léta a to především v jihozápadní Virginii. Republikánského kandidáta Marka Earlyho porazil se ziskem 52,16 %. Během své kampaně utratil přes 20 milionů dolarů, což je dvojnásobek, který měl k dispozici jeho protikandidát. Jako viceguvernér Virginie byl zvolen Tim Kaine, který nakonec Warnera po jeho odchodu nahradil.

13. září 2007 Warner oznámil, že se bude ucházet o křeslo senátora. Bylo to dva týdny předtím, než tehdejší senátor John Warner prohlásil, že se nebude ucházet o znovuzvolení. Warner okamžitě získal podporu většiny Demokratů na národní úrovni. Jeho soupeřem byl Republikán Jim Gilmore. Toho nakonec porazil poměrem 65 % k 34 % a od roku 1970 tak měli Demokraté dva své senátory za stát Virginie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]