Markéta Skotská (1424–1445)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
pro vyhledání dalších osob stejného jména viz rozcestník Markéta Skotská
Markéta Skotská
Markéta Skotská
Markéta Skotská
Jiná jména angl. Margareth Stewart
Narození 25. prosince 1424
Perth, Skotsko
Úmrtí 16. srpna 1445
(ve věku 20 let)
Châlons-en-Champagne
Místo odpočinku kostel Saint-Laon v Thouars
Manžel(ka) Ludvík XI.
Rodiče Jakub I. Skotský
Johana Beaufortová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Skotská (anglicky Margareth Stewart, 25. prosince 1424, Perth, Skotsko16. srpna 1445, Châlons-en-Champagne) byla rodem skotská princezna a sňatkem francouzská dauphine – manželka francouzského následníka trůnu.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako nejstarší z osmi dětí skotského krále Jakuba I. a jeho manželky Jeanne Beaufort. Měla šest sester a pouze jediného bratra, pozdějšího skotského krále Jakuba II.

Ve dvanácti letech byla provdána francouzskému dauphinovi Ludvíku XI., synovi francouzského krále Karla VII. a jeho manželky Marie z Anjou. Svatební obřad se uskutečnil v Tours 24. června roku 1436.

Vztahy mezi manželi byly chladné, Markéta vycházela mnohem lépe se svým tchánem králem a byla vždy na jeho straně v konfliktech, jenž měl neustále se svým synem, s nímž byl tudíž v napjatých vztazích. Markéta se cítila osamělá, v izolaci jak od svého manžela, tak od celého dvora, a upadla do deprese. Na francouzském dvoře neměla žádný politický vliv,

Zemřela v necelých jedenadvaceti letech 16. srpna roku 1445 a bylo pohřbena v katedrále svatého Štěpána v Châlons. Roku 1479 byly její ostatky přesunuty do kostela svatého Laona v Thouars. Její manžel o šest let později po smrti svého otce nastoupil na francouzský trůn jako král Ludvík XI. Oženil se podruhé s Šarlotou Savojskou, jež mu porodila následníka trůnu, Karla VIII.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]