Markéta Francouzská (1158–1197)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Markéta Francouzská
uherská a chorvatská královna
Margaret of France (1197).jpg
Manžel Jindřich Mladík
Béla III.
Narození 1158
Úmrtí 1197
Tyros
Pohřbena Katedrála v Tyru
Předchůdce Anežka z Antiochie
Následník Konstancie Aragonská
Rod Kapetovci
Otec Ludvík VII. Francouzský
Matka Konstancie Kastilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Francouzská (11581197, Tyros) byla anglickou, uherskou a chorvatskou královnou z dynastie Kapetovců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Markéta byla nejstarší dcerou francouzského krále Ludvíka VII. a jeho druhé manželky Konstancie, dcery kastilského krále Alfonse VII.

31. srpna 1158[1] se na hradě v Gisors dohodl anglický král Jindřich Plantagenet a francouzský král Ludvík VII. o zásnubách svých dětí. Půlroční Markéta byla zasnoubena s tříletým Jindřichem. Pikantní byla skutečnost, že budoucí Markétina tchyně Eleonora Akvitánská byla bývalou manželkou jejího otce Ludvíka VII. Jindřich Plantagenet chtěl sňatkem sjednotit království anglické a francouzské v případě, že by se francouzskému králi nepodařilo počít tolik vytouženého dědice.[1] Markéta přinesla svým sňatkem věno v podobě strategicky důležitého hrabství Vexin, které leželo mezi anglickou Normandií a Ile-de-France, výsostným územím francouzských králů.

Po smrti Konstancie Kastilské roku 1160 se Ludvík VII. spěšně oženil s mladičkou Adélou ze Champagne a o pět let později se konečně dočkal syna. Jindřich Plantagenet reagoval na Ludvíkův nový sňatek urychlenou svatbou Jindřicha Mladíka s Markétou, přestože nenabyli ještě potřebného věku.[2]

Roku 1170 byl Jindřich Mladík korunován králem a stal se tak spoluvládcem svého otce. Korunovace Jindřicha s Markétou proběhla v létě 1172 v katedrále ve Winchesteru. V červnu 1177 se Jindřichovi a Markétě narodil syn Vilém, který brzy po narození zemřel.[3] Do té doby spokojené manželství se začalo hroutit. Důvodem byla zřejmě i Markétina neplodnost. Roku 1182 se u dvora začala šířit pomluva, že Jindřichův nejlepší přítel, Guillaume le Maréchal, má milenecký poměr s Markétou. Jindřich pomluvám uvěřil a Markétu ode dvora vyhnal zpět do její rodné Francie. Guillaume le Maréchal opustil svého panovníka sám. Mladý král zemřel o rok později na úplavici.

Roku 1186 se vdova Markéta znovu provdala za ovdovělého uherského krále Bélu III. Ani v novém manželství se jí nepodařilo přivést na svět potomka a po manželově smrti roku 1196 prodala veškerý svůj majetek a vydala se na cestu do Svaté země, která se jí stala osudnou. Zemřela v Tyru ve věku necelých čtyřiceti let a byla pohřbena v místní katedrále.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOLEKTIV. Francouzští králové v období středověku. Praha: Argo, 2003. ISBN 80-7203-465-0. S. 140. 
  2. Kolektiv, str. 142
  3. www.mittelalter-genealogie.de

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Uherská královna
Předchůdce:
Anežka z Antiochie
11861196
Markéta Francouzská (1158–1197)
Nástupce:
Konstancie Aragonská
Chorvatská královna
Předchůdce:
Anežka z Antiochie
11861196
Markéta Francouzská (1158–1197)
Nástupce:
Konstancie Aragonská