Markéta Brabantská (1323–1368)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Markéta Brabantská (1323))
Skočit na: Navigace, Hledání
Markétin náhrobek v Lille (nákres Antoina de Succy)
Příbuzenstvo
otec Jan III. Brabantský
matka Marie z Évreux
manžel Ludvík II. Flanderský
syn Petr
syn Karel
dcera Markéta III. Flanderská

Markéta Brabantská, (francouzsky Marguerite de Brabant, nizozemsky Margaretha van Brabant, 9. února 13231368) byla hraběnka z Flander, Nevers a Rethelu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla dcerou brabantského vévody Jana III. a Marie, dcery hraběte Ludvíka z Évreux. 6. června či 1. července 1347 byla v Saint-Quentin provdána za sedmnáctiletého flanderského hraběte Ludvíka II.[1]

Ženichův otec krátce předtím zahynul v bitvě u Kresčaku a anglický král doufal, že se mu podaří za mladého hraběte provdat svou dceru Isabelu a tím chtěl uzavřít anglicko-flanderské spojenectví. Ludvík ovšem nehodlal spojit svůj život s dcerou muže, který mu zabil otce a z dočasného vězení svých proanglicky naladěných pánů uprchl ke dvoru francouzského krále Filipa VI. Ten nelenil a urychleně jej oženil právě s Markétou, dcerou svého spojence.

... hrabě kvůli nepokojům v zemi uprchl do Francie, kde ho přijali s otevřenou náručí. Všichni hned předvídali..., že je tím konec jeho zasnoubení s Isabelou. Nemalou radost z toho měl vévoda Jan Brabantský, jenž se ze všech sil snažil , aby hraběte získal pro ruku jedné ze svých dcer...
— Jean Froissart[2]

Roku 1355 zemřel Markétin otec a Ludvík se zmocnil titulu brabantského vévody. Nebyl schopen se prosadit proti švagrové Johaně a po dvou letech bojů roku 1357 uzavřeli oba soupeři mír. Ludvík získal jako odškodnění panství Mechelen a město Antverpy.

Markéta zemřela po více než dvacetiletém manželství roku 1368 a byla pohřbena v kolegiátním kostele svatého Petra v Lille. Ze tří dětí, které manželovi porodila, se dospělosti dožila pouze dcera, pojmenovaná po matce, která se stala flanderskou dědičkou.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Markéta Brabantská ve Wikimedia Commons

  1. www.mittelalter-genealogie.de
  2. FROISSART, Jean. Kronika stoleté války. Praha : Mladá fronta, 1977. 229 s. S. 47.