Marius Jacob

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marius Jacob
Marius Jacob.jpg
Narození 29. září 1879
Marseille
Úmrtí 28. srpna 1954 (ve věku 74 let)
Reuilly
Příčina úmrtí otrava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marius Jacob, vlastním jménem Alexandre Jacob (29. září 1879 Marseille28. srpna 1954 Reuilly) byl francouzský anarchista, vězněný za rozsáhlou majetkovou trestnou činnost.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z chudých poměrů a od dětství pracoval jako plavčík u obchodního námořnictva. Dostal se až do Austrálie, kde dezertoval a skončil na pirátské lodi Augusta. Do Marseille se vrátil s podlomeným zdravím a pracoval jako typograf a lékárník, byl nakrátko vězněn pro anarchistickou činnost. V roce 1897 založil podzemní organizaci Dělníci noci, která opatřovala loupežemi a finančními podvody prostředky pro anarchistické hnutí. Přisuzuje se mu 106 trestných činů; proslul odvážnými triky, v nichž před násilím dával přednost vtipnému nápadu a odvaze. Svoje počínání hájil tím, že nesleduje osobní obohacení, ale spravedlivější rozdělení bohatství ve společnosti. V roce 1903 byl v Abbeville zatčen a roku 1905 odsouzen k doživotnímu vyhnanství na Ďábelském ostrově. Sedmnáctkrát se neúspěšně pokusil o útěk, v roce 1928 byl propuštěn a vrátil se do Francie, kde dožil v ústraní. Ve věku 74 let spáchal sebevraždu požitím morfia.

Jacob inspiroval postavu sympatického a duchaplného zločince Arsène Lupina v románech Maurice Leblanca, Jules Dassin natočil podle jeho osudů v roce 1955 film Rififi s Jeanem Servaisem v hlavní roli.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rvačka mezi muži v Česko-Slovenské filmové databázi

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VÁROŠ, Milan: Osudy zlatých pokladů. Albatros, Praha 1989, s. 111–118