Marion King Hubbert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marion King Hubbert
Narození5. října 1903
San Saba
Úmrtí11. října 1989 (ve věku 86 let) nebo 18. října 1989 (ve věku 86 let)
Bethesda
Alma materChicagská univerzita (do 1937)
Povolánígeofyzik, vysokoškolský učitel a inženýr
ZaměstnavateléShell (1943–1964)
United States Geological Survey
Kalifornská univerzita v Berkeley
Stanfordova univerzita
OceněníArthur L. Day Medal (1954)
Penroseova medaile (1973)
William Smith Medal (1978)
medaile Elliotta Cressona (1981)
Vetlesen Prize (1981)
Funkceprezident Americké geologické společnosti (1962–1963)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marion King Hubbert (5. října 190311. října 1989) byl geolog, který pracoval ve výzkumných laboratořích společnosti Shell v Houstonu v Texasu. V oblasti geologie a geofyziky publikoval několik významných příspěvků, nejznámějším z nich je Hubbertova teorie ropného vrcholu, který měl silné politické dopady. V citacích se lze setkat většinou s jeho jménem zkráceným na King Hubbert nebo M. King Hubbert.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hubbert se narodil v San Sabě v Texasu. Prošel Chicagskou Univerzitou, kde v roce 1926 získal titul B.S., titul M.S. v roce 1928 a titul Ph.D. v roce 1937. Studoval zde geologii, matematiku a fyziku. Pro Amerada Petroleum Company pracoval dva roky jako geolog-asistent a během této doby obdržel titul Ph.D. V roce 1943 vstoupil do Shell Oil Company, kde setrval až do roku 1964. Po odchodu z Shellu začal pracovat jako vrchní geofyzik USGS (United States Geological SurveyGeologický průzkum Spojených států), kde zůstal až do důchodu v roce 1976. Zastával také pozici profesora geologie a geofyziky na Stanfordově univerzitě od roku 1963 do roku 1968 a profesora na University of California v Berkeley od 1973 do 1976. V roce 1962 byl prezidentem Geological Society of America.

Teorie ropného vrcholu[editovat | editovat zdroj]

Produkce surové ropy v kontinentální části Spojených států a Hubbertův odhad (červeně).

V druhé polovině 50. let publikoval svou teorii ropného vrcholu (teorii o tom, že těžba ropy v rámci jak jednotlivého ropného pole, naleziště, státu, zemského regionu i v rámci celého světa opisuje křivku logistické funkce a má své období růstu, svůj vrchol a období poklesu). Tato teorie se ale v době vydání setkala pouze s ignorací, popřípadě výsměchem – ve Spojených státech těžba ropy stoupala každým rokem, navíc začaly produkovat některá tehdy nově objevená velká ropná pole Blízkého východu. O něco později King předpověděl, že ropná produkce Spojených států bude kulminovat na začátku 70. let 20. století a svou teorii i rozšířil na možná řešení, jak ropný vrchol co nejvíce pozdržet a tuto surovinu využívat se znalostí jejího budoucího nedostatku. Pozornost mu začala byla věnována až v polovině 70. let, několik let poté, co se jeho teorie dočasně potvrdila.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku M. King Hubbert na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]