Marie Zdeňka Baborová-Čiháková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
PhDr. Marie Zdeňka Baborová-Čiháková
Zdenka Baborova 1901 Vilim.png
Narození 17. ledna 1877
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 29. září 1937 (ve věku 60 let)
Čelákovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnost Češi
Alma mater Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Zdeňka Baborová-Čiháková (17. ledna 1877, Praha[1]29. září 1937, Čelákovice) byla česká botanička a zooložka, první žena v českých zemích, která získala titul doktorky filozofie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako druhé ze tří dětí v rodině Josefa Babora (1841), řídícího učitele hlavní farní školy u sv. Havla na Starém Městě pražském, pozdějšího učitele dívčí školy v Bubenči a jeho manželky Anny, rozené Lirschové ze Smíchova[2] Do obecné i měšťanské školy chodila na Starém Městě u sv. Jakuba. Ve studiích pokračovala na soukromé střední dívčí škole spolku Minerva, založeného v Praze koncem 19. století Eliškou Krásnohorskou a středoškolská studia zakončila maturitní zkouškou 14. července 1896 na c. k. akademickém gymnasiu v Praze. Již předtím se v roce 1895 stala hospitantkou na c. k. české universitě Karlo-Ferdinandově v Praze, kde studovala u významných osobností, jakými byli prof. Vejdovský, Woldřich, Čelakovský, Frič, Jan Palacký, Šafařík ad. Současně studovala některé teoretické obory na české fakultě lékařské v ústavu prof. dr. J. V. Rohona, dále zoologii a botaniku na filosofické fakultě německé university Pražské u prof. dr. B. Hatschka, dr. C. J. Coriho, dr. R. Wettsteina ryt. z Westersheimu a dr. V. Schiffnera.

Absolutoria dosáhla dne 30. července 1900 a dne 17. června 1901 byla jako první žena v českých zemích slavnostně promována v Praze doktorkou filozofie[3]. Po celou dobu studií jí byl mecenášem strýc, rada vrchního zemského soudu Alois Babor a mravní oporou její bratr neurolog Josef Babor (* 1872), pozdější profesor všeobecné biologie na lékařské fakultě university v Bratislavě. Podnikla několik zahraničních studijních cest, např. Vídeň, Štýrský Hradec, Lublaň, Terst, Rovinj, Záhřeb, Pešť, Vratislav, Berlín, Mnichov, Stuttgart, Strassburg, Curych, Basilej, Nancy a Paříž a v roce 1901 se zúčastnila „V. internationálního kongressu zoologického“ v Berlíně, kde přednášela o preparaci foraminifer (dírkonožců) a o tukovém tělese hmyzu.

Po promoci pracovala jako asistentka v Ústavu pro zoologii, srovnávací anatomii a embryologii Karlovy Univerzity. Společně se svým bratrem se podílela na Velkém ilustrovaném přírodopisu všech tří říší pod redakcí prof. J. Jandy a zpracovala také některá hesla pro Ottův slovník naučný.

V roce 1903 se provdala za Stanislava Čiháka, ředitele První diskontní společnosti v Praze a od roku 1910 spolumajitele továrny na zemědělské stroje v Čelákovicích – firma „Červinka a Čihák“. Měli spolu dvě dcery, z nichž mladší ve věku 14 let zemřela na následky španělské chřipky. Do konce svého života žili v domě čp. 319 v Palackého ulici v Čelákovicích. Místo jejich posledního odpočinku je v rodišti manžela, v Jílovém u Prahy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Jiljí na Starém Městě pražském
  2. Pobytová přihláška rodiny.
  3. [1] Archiv UK: Matrika absolventů FFUK

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Eva Uhrová: Ženy, které uměly myslet i bez manžela, Krásná paní, Praha 2009, str. 77
  • Eva Uhrová: Anna Honzáková a jiné dámy, Praha 2012, ISBN 978-80-260-3152-9
  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 2. sešit : B-Bař. Praha: Libri, 2005. 154-264 s. ISBN 80-7277-252-X. S. 163-164. 
  • Profil Marie Zdeňky Baborové-Čihákové v databázi Albína.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]