Marie Versini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Versini
MarieVersini.jpg
Narození 10. srpna 1939 (80 let)
Paříž
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Versini (* 10. srpna 1940, Paříž, Francie) je francouzská herečka, kterou proslavila především její role Nšo-či ve filmu Vinnetou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z rodiny středoškolského učitele původem ze středomořského ostrova Korsika. Tanci a herectví se věnovala již od dětství. Již ve věku 17 let v letech 1957-1959 se stala členkou významné francouzské divadelní scény Comédie-Française. Zde úspěšně účinkovala, mimo jiné, také v Shakespearově dramatu Romeo a Julie.

V roce 1956 také úspěšně debutovala ve filmu, svoji první větší rolí získala v roce 1958 v anglickém snímku A Tale of Two Cities. Díky svým jazykovým schopnostem (mluví italsky, anglicky, francouzsky a německy) se uplatnila i v dalších zahraničních filmech, například v americkém snímku Pařížské blues. V roce 1963 zvítězila v konkursu na svoji nejznámější životní roli Vinnetouovy sestry Nšo-či ve snímku Vinnetou, což jí zajistilo velkou proslulost i dodnes trvající popularitu. Poté si zahrála ještě v několika dalších dobrodružných filmech natočených na námět knih Karla Maye. V 70. a 80. letech se věnovala v převážné míře herecké práci v televizi. V roce 1984 vystupovala ve filmu a v televizi naposledy.

Během svého života hrála ve 33 hraných filmech.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1974 byla provdána za o 22 let staršího scenáristu a režiséra Pierra Vialetta. V roce 1984 opustila svět filmu, aby se o něj mohla ve stáří starat (zemřel v 94 letech v roce 2013).[1]

Autobiografická kniha[editovat | editovat zdroj]

  • Byla jsem Vinnetouovou sestrou

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.denik.cz/rodina/marie-versini-predstavitelka-krasne-nso-ci-se-zhroutila-a-jak-vypada-dnes-20150419.html, navštíveno 30. srpna 2019.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]