Marie Tůmová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Tůmová
Narození 1867
Úmrtí 1. května 1925 (ve věku 57–58 let)
Praha
Povolání učitelka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marie Tůmová (18671. května 1925) byla učitelka a ředitelka měšťanské školy dívčí na Žižkově, kandidovala v roce 1908 a 1909 na poslankyni do Sněmu království Českého za Výbor pro volební právo žen ve volebním obvodě Vysoké Mýto-Hlinsko-Skuteč. V letech 1919–1925 byla instruktorkou ministerstva školství na Podkarpatské Rusi a na Slovensku.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

Byla vnučkou F. L. Čelakovského a dcerou Marie Čelakovské, provdané Tůmové a Karla Tůmy, redaktora Národních listů. Po maturitě na učitelském ústavu vyučovala na několika obecných školách, než nadlouho zakotvila na obecné a měšťanské škole dívčí na Žižkově, kde se v letech první světové války stala vůbec první ředitelkou měšťanské školy. Odjezdem do nejvýchodnější části Československa chtěla naplnit vlastenecké poslání, které měla v krvi po předcích. Vzala na sebe těžký úkol - rozvinout tamní společenský a politický život a zvýšit vzdělanost dětí i dospělých.

Spolky[editovat | editovat zdroj]

Byla členkou mnoha ženských spolků, v nichž často pracovala jako předsedkyně, místopředsedkyně nebo jednatelka: Spolek českých učitelek, Jednota českoslovanských učitelek, Národní rada česká, Sdružení československých učitelek, Ženský klub český, Výbor pro volební právo žen, Minerva, Ženská národní rada, místostarostka užhorodského Sokola. České ženské hnutí reprezentovala:

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • UHROVÁ, Eva. Radostná i hořká Františka Plamínková. [s.l.]: Mediasys, 2014. 344 s. ISBN 978-80-260-7207-2. Kapitola Kandidátka na poslankyni Marie Tůmová, s. 286-301.