Marie Podvalová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Podvalová
Základní informace
Narození 5. září 1909
Čakovice, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 16. května 1992
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánry opery
Povolání pěvkyně
Hlasový obor soprán
Aktivní roky 19351978
Ocenění národní umělec (1960)
Řád práce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní umělkyně Marie Podvalová (5. září 1909, Čakovice[1]16. května 1992, Praha) byla česká operní pěvkyně, sopranistka, dlouholetá sólistka Opery Národního divadla v Praze (19371978), která se proslavila především jako vynikající představitelka kněžny Libuše ve stejnojmenné opeře Bedřicha Smetany.

Život[editovat | editovat zdroj]

Již od dětství se učila hře na housle a klavír a hrála ochotnicky divadlo. Zpěv studovala nejprve soukromě u A. Fassatiové, od roku 1933 pak na Pražské konzervatoři u D. Branbergrové a P. Dědečka. Základy herectví získala u Ferdinanda Pujmana.[2] Po ukončených studiích zpěvu na konzervatoři v letech 19351937[3] působila v brněnské opeře, odkud z podnětu dirigenta Václava Talicha v roce 1937 přešla do pražského Národního divadla. Jednalo se o zpěvačku s fenomenálním hlasovým projevem, který se skvěle hodil pro náročné dramatické role, její krásný hlas se v jejím případě vzácně snoubil s výrazným hereckým nadáním a velice působivým osobním zjevem. Získala nejvyšší umělecká ocenění – národní umělkyně Československa a národní umělkyně Sovětského svazu.

Spolupracovala také s Československým rozhlasem, věnovala se koncertní činnosti, natočila řadu gramofonových snímků, vystupovala v televizi a ve filmu.

Jejím manželem byl redaktor a básník Zdeněk Kriebel, původním povoláním právník. Společně byli pohřbeni do hrobky na Vyšehradě, s postavou Krista z carrarského mramoru. Před rokem 2015 byl hrob vykopán a proměněn na "rodinu Janečkovu".

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archiv hl. m. Prahy, Matrika narozených ČAK N1 • 1901-1911, s. 170. Dostupné online.
  2. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 379.
  3. Český biografický slovník XX. století II, s. 595.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]