Marie Laveau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Laveau
MarieLaveau (Frank Schneider).png
Rodné jméno Marie Catherine Laveau
Narození 10. září 1801
Vieux Carré, New Orleans
Úmrtí 15. června 1881 (ve věku 79 let)
New Orleans
Místo pohřbení Saint Louis Cemetery
Národnost kreolská
Známá jako Královna Voodoo
Nábož. vyznání římskokatolické, voodoo
Partner(ka) Jacques Paris
Christophe Glapion
Děti Marie Laveau
Marie Glapion
Rodiče Marguerite Henry
Charles LaVeau
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Catherine Laveau (10. září 1801, Vieux Carré15. června 1881, New Orleans) byla kreolská praktikantka voodoo. V 19. století patřila mezi nejvlivnější osoby v New Orleans.[zdroj?] Je označována jako "královna Voodoo". Její dcera Marie Laveau II. následovala svojí matku v této tradici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 10. září 1801 v oblasti Vieux Carré (French Quarter) jako dcera svobodné ženy Marguerite Henry (také Marguerite D'Arcantel) která měla americké, africké a francouzské kořeny a Charlese LaVeau, obchodníka s africkými a francouzskými kořeny.

Dne 4. srpna 1819 za Jacques (Santiaga ?) Paris, francouzského imigranta, který utekl z černého haitského masakru na bývalém francouzském území Saint-Dominque. Jejich manželství bylo potvrzeno v katedrála svatého Ludvíka v New Orleans. Tento sňatek uzavřel kapucínský kněz otec Antonio de Sedella, známý jako Pere Antoine.

Roku 1820 zemřel její manžel, se kterým měla dcery Felicite (1817) a Angele (1820).

Pravděpodobně byla 1/3 afričanka, američanka a běloška. Jejími jedinými dcerami které se dožily dospělosti byla Marie Euchariste Eloise Laveau (1827-1860-2), později známa jako královna Marie II., která měla 5 dětí s příjmením Crocker. Všichni kromě jednoho zemřeli v dětství nebo v rané dospělosti. Další dcera byla Marie Philomene Glapion (1836-1897), která si vzala Emile Alexandra Legendra. Spolu měli 6 dětí, z nichž dvě zemřeli v dětství.

Její druhý a poslední partner byl francouz Christophe Dominick Duminy de Glapion.

Stala se jednou s tzv. mambo (velekněžka). Z důvodu že voodoo bylo bráno z negativního hlediska, zavedla do praktikování používání křesťanské symboly jako kříž či jiné křesťanské potřeby jako např. sochy světců aby ukázala že voodoo není v rozporu s křesťanstvím. Avšak do konce svého života byla nenáviděna místním křesťanským duchovenstvem.

Zemřela 15. června 1881 v New Orleans. Je pohřbena na Saint Louis Cemetery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marie Laveau na anglické Wikipedii.