Přeskočit na obsah

Marie Kleofášova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatá
Marie Kleofášova
Pochování Krista od Caravaggia (detail)
učednice
Narození1. století př. n. l.
Úmrtí1. století
Svátek24. dubna
Uctívána církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství,
pravoslavná církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Marie Kleofášova, nebo též Alfeova byla jednou z žen, které stály dle nového zákona pod křížem při Ježíšově ukřižování. Byla manželkou sv. Kleofáše. Katolická i pravoslavná církev ji uctívá jako světici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Socha sv. Marie Kleofášovy v Benátkách

Patřila ke skupině blízkých stoupenců Ježíše Krista a byla matkou jeho tří učedníků: sv. Jakuba Mladšího, sv. Judy Tadeáše a sv. Šimona. Je známo, že sloužila Ježíšovi během jeho pobytu v Galileji.

Spolu s Pannou Marií a sv. Marií Magdalenou stála u kříže a byla svědkem Kristova umučení. Několik dní po uložení Kristova těla do hrobky ve skále se spolu se sv. Marií Magdalenou přišly ke hrobu podívat. Když však přišly ke hrobu shledaly, že je otevřen. Když vešly dovnitř, uviděly prázdné pohřební plátno. Dále uviděly anděla, který jim řekl o Kristově vzkříšení z mrtvých. Ihned spěchaly k apoštolům, aby jim tuto zprávu zvěstovaly. Ti se ihned k hrobu běželi podívat sami.

Existuje možnost[1], že ona byla tím druhým učedníkem kráčejícím s Kleofášem (pak tedy svým manželem) do Emauz v Lukášovi 24 a že když zvali nepoznaného Pána Ježíše „aby s nimi zůstal“, jednalo se o pozvání do jejich domova.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Katolická církev ctí její památku 24. dubna, pravoslavné církve 23. května.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JENKINS, Philip; BENCH, Anxious. Emmaus: Whether A Man Or A Woman? [online]. 2023-04-06 [cit. 2024-04-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Malba sv. Marie Kleofášovy