Marie Josefa Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox královna Marie Josefa Antonie Walburga Felicitas Regula Bavorská (30. březen 1739, Mnichov - 28. květen 1767, Vídeň) byla maželkou císaře Josefa II. a císařovnou Svaté říše římské.

Původ

Marie Josefa pocházela z rodu Wittelsbachů, byla dcerou císaře Karla VII. a Marie Amálie Habsburské, dcery Josefa I.

Svatba

Marie Josefa byla vybrána jako vhodná manželka pro Josefa, syna císaře Františka Štěpána a jeho manželky Marie Terezie. Oba budoucí manželé byli příbuzensky spřízněni, jejich rodiče, Josefova matka Marie Terezie a matka Marie Josefy Marie Amálie, byli dětmi bratrů Karla VI. a Josefa I. Ti byli syny císaře Leopoda I.

Josef se po brzké smrti své první manželky Isabelly Parmské, kterou velmi miloval, i když ona jeho cit neopětovala, ženit nechtěl. Jeho matka Marie Terezie si však nový sňatek s bavorskou princeznou přála, a proto na Josefa, kterému se Marie Josefa nezamlouvala, naléhala.

Dvouleté manželství

Svatba mezi 26 letou princeznou a mladým vdovcem se konala 13. ledna 1765 v Mnichově. Půl roku na to zemřel Josefův otec a mladí manželé se tak stali panovníky Svaté říše římské.

Manželství s Josefem II., které trvalo dva roky, nebylo šťastné a asi ani nebylo naplněno. Josef se své manželce vyhýbal a jeho komnaty byly od jejích vzdálené. Když roku 1767 Marie Josefa onemocněla neštovicemi, kterým podlehla i Josefova první žena, ani se neobtěžoval navštívit jí. Stejné onemocnění se projevilo také u její tchýne Marie Terezie, která však nemoc, na rozdíl od Marie Josefy, překonala.

Tělo Marie Josefy bylo uloženo do Císařské hrobky ve Vídni, Josef II. se pohřbu nezúčastnil.

Ještě jednou hrála nemilovaná císařovna v životě svého manžela roli, když roku 1778/79 vznesl neoprávněný nárok na Bavorské kurfiřství.


Šablona:Královna