Marie Gabriella Sagheddu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blahoslavená
Marie Gabriella Sagheddu, OCSO
Maria Gabriella Sagheddu.JPG
Datum narození 17. března 1914
Místo narození Dorgali, Sardinie
ItálieItálie Itálie
Datum úmrtí 24. dubna 1939 (ve věku 25 let)
Místo úmrtí Grottaferata, Řím
Svátek 22. duben
Blahořečena 25. ledna 1983
Úřady trapistická mniška
Uctívána církvemi římskokatolická církev

Marie Gabriella Sagheddu řeholním jménem Marie Gabriella od Jednoty (17. března 1914 Dorgali - 25. ledna 1939 Grottaferata, Řím) byla mniškou trapistek, ženské odnože Řádu cisterciáků přísné observance. V římskokatolické církvi je uctívána jako blahoslavená.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela ze Sardinie z rodiny pastevců. Ve 20. letech 20. století vstoupila na radu svého zpovědníka jako mniška do kláštera sester trapistek v Grottaferratě. Vnímala bolestně rozdělení křesťanů a modlila se za jejich sjednocení v jednu církev (odtud její řeholní jméno Marie Gabriella od Jednoty). S úmyslem sjednocení křesťanů nakonec nabídla svůj život Bohu.

Onemocněla tuberkulózou a v roce 1939 zemřela.

Beatifikace[editovat | editovat zdroj]

V roce 1957 byl hrob Marie Gabrielly otevřen, přičemž se zjistilo, že její tělo nepodléhá rozkladu. Když se komunita trapistek stěhovala z Grottaferraty do Vitorchiana, tělo Marie Gabrielly převezly s sebou. Dnes je uloženo v kapli vitorchianského kláštera.

Dne 25. ledna 1983 prohlásil papež Jan Pavel II. sestru Marii Gabriellu za blahoslavenou. Malá relikvie této mnišky je uložena v českém trapistickém opatství v Novém Dvoře u Toužimi. Vitorchianská komunita v roce 2007 založila svou fundaci také v Čechách a to v klášteru Naší Paní nad Vltavou v Poličanech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]