Marie Egyptská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Egyptská
Mary of Egypt.gif
Narození 344
Alexandrie
Úmrtí 421 (ve věku 76–77 let)
Palestina
Nábož. vyznání křesťanství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Marie Egyptská (? 344 – ? 421) byla egyptská poustevnice a světice.

Portunův chrám v Římě, který byl v roce 872 zasvěcen Svaté Marii Egyptské

Život a legenda[editovat | editovat zdroj]

Svatá Marie Egyptská se narodila kolem roku 344 v Egyptě. Byla prý mimořádně chytrá a krásná. Brzy utekla z domova do Alexandrie a stala se prostitutkou. Dokonce prý tuto činnost vykonávala pouze pro vlastní potěšení a jinak se živila prací.

V roce 374 se alexandrijští křesťané rozhodli vykonat pouť do Jeruzaléma, aby se účastnili slavnosti Povýšení sv. Kříže. Marie se rozhodla připojit k výpravě, neboť očekávala, že se dobře pobaví. Legenda pak vypráví, že když slavnost začala a poutníci vstupovali k Božímu hrobu, tak jakási neznámá síla nevpustila Marii dovnitř a v jejím srdci se ozval hlas, že není hodna spatřit posvátný kříž, na němž zemřel Kristus. Zjevila se jí Svatá Marie, Matka Boží, a Marie okamžitě litovala svého dosavadního nezřízeného života a slíbila, že do konce svého života bude oplakávat své hříchy. V tom okamžiku byla do chrámu vpuštěna. Druhý den se u zpovědi vyznala ze svých hříchů, přijala svaté přijímání a odebrala se do pouště, kde žila údajně 47 let. V roce 420 ji nalezl kněz a mnich Zosimus, který jí přinesl Tělo Páně. O rok později zemřela.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Svátek sv. Marie Egyptské se slaví 1. dubna (podle jiných pramenů 2. dubna), v byzantsko-slovanském obřadu se slaví též 5. neděli postní. Dnes je svatá Marie Egyptská uctívána zejména v pravoslavné církvi.

Antický chrám v Římě, původně zasvěcený Portunovi, byl přeměněn na křesťanský kostel a v r. 872 zasvěcen svaté Marii Egyptské.

Současný britský hudební skladatel John Tavener (1944–2013) na téma této legendy zkomponoval operu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]