Marie-Adéla Lucemburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie-Adéla Lucemburská
Narození 14. června 1894
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ615735
Úmrtí 24. ledna 1924 (ve věku 29 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2241603
Místo odpočinku Katedrála Notre-Dame
Ocenění Velkokříž Řádu dubové koruny
Rodiče Vilém IV. Lucemburský a Marie Anna Portugalská
Příbuzní sestry Šarlota Lucemburská, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1824694, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2246813, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ2509999 a Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ266142
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie-Adléta Lucemburská (lucembursky Marie Adélaïde Theresia Hilda Antonia Wilhelmina vu Lëtzebuerg; francouzsky Marie Adélaïde Thérèse Hilda Antonie Wilhelmine; 14. června 1894, zámek Berg – 24. ledna 1924, zámek Hohenburg) byla dcerou velkovévody Viléma IV. Lucemburského a Marie Anny Portugalské.

Jako nejstarší ze šesti vévodových dcer byla 10. července 1907 prohlášena za následnici trůnu. Když pak její otec 25. února 1912 zemřel, stala se první vládnoucí lucemburskou velkovévodkyní.

První světová válka[editovat | editovat zdroj]

Velmi se zajímala o politiku a aktivně se podílela na správě a politickém životě velkovévodství. Během první světové války udržovala poměrně vstřícný vztah vůči Německému císařství, jehož armáda nastolila v Lucembursku stav blízký okupaci a útočila odtud na Francii. Za tyto ústupky Němcům byla velkovévodkyně po válce ostře kritizována. Komunisté, socialisté a liberálové se nejprve pokusili vyhlásit republiku, a když se jim to nezdařilo, trvali alespoň na abdikaci Marii-Adléty. Těmto snahám se dostalo podpory ze strany části francouzských a belgických politických špiček, která se zabývala plány na anexi Lucemburska. Situaci ještě zkomplikovala jedna rota lucemburské armády, která se 9. ledna 1919 vzbouřila a pod vedením komunisty Émila Servaise a jeho Výboru pro veřejnou bezpečnost se prohlásila za armádu nové republiky. 14. ledna, po poradě s předsedou vlády Émilem Reuterem, Marie-Adléta abdikovala a na trůn nastoupila její mladší sestra Charlotta.

Po abdikaci[editovat | editovat zdroj]

Marie-Adléta vstoupila v roce 1920 do karmelitánského konventu v italské Modeně. Později se přidala k Malým sestrám chudých a přijala jméno "Sestra Marie od chudých". Její zhoršující se zdraví ji však neumožnilo zůstat v řádu,a tak se odstěhovala na bavorský zámek Hohenburg, kde v roce 1924 zemřela na virovou chřipku. 22. října 1947 bylo její tělo uloženo ve vévodské kryptě lucemburské katedrály Notre-Dame.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Marie-Adélaïde, Grand Duchess of Luxembourg na anglické Wikipedii a German occupation of Luxembourg in World War I na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Vilém IV. Lucemburský
Znak z doby nástupu Lucemburský velkovévoda
19121919
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Šarlota Lucemburská