Přeskočit na obsah

Maribská ofenzíva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maribská ofenzíva
konflikt: Jemenská občanská válka (2014–současnost) a Jemenská krize
Situace v listopadu 2021
Situace v listopadu 2021

Trvání18. ledna 2020 - současnost
MístoGuvernorát Marib, Jemen
Souřadnice
Výsledekprobíhá
Strany
JemenJemen Jemen (pro-hádíovští loajalisté):

intervence arabské koalice:

podpora:

nestátní účast:


logistická podpora:

podpora:


Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maribská ofenzíva (též bitva o Marib) je probíhající bitva v občanské válce v Jemenu. Jedná se o nejrozsáhlejší operaci války od bitvy o Aden v roce 2015.[1] Probíhá na území guvernorátů Marib, Al-Jaws, Al Bayda a Shabwah. Boje zde probíhají de facto již od roku 2015, ovšem začátek nejtvrdších bojů se datuje do ledna 2020, kdy 18. 1. došlo k útoku na cvičiště vládních vojáků, z nichž 111 zahnulo. 29. února pak zahájili Hútíové ofenzívu v Al-Jaws a bitva se tím rozjela naplno.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Maribská ofenzíva[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2017 popisoval situaci v Maribu The New York Times jako „relativně klidnou“.

18. ledna 2020 došlo k náletu dronů a balistických raket na vojenskou základnu vlády v Maribu, při kterém zahynulo 111 vojáků a pět civilistů, 148 lidí bylo zraněno.

21. června si Hútíové prorazili cestu v guvernorátu Al-Bayda. Jejich cílem bylo dobýt oblast mahilia a zaútočit na Marib z jihu. 30. července Hútíové postoupili na severu Al-Baydy a jihu Maribu.

12. srpna hlásili Hútíové postup na jihovýchodě Maribu proti ISIS a Al-Kájdě a na jihozápadu proti saúdské koalici.1. září hlásili Hútíové další postup v okresech Mahiliya, Al-Aqabah, Al-Mohalil Market, pohoří Murad a vesnicích Ghubayad a Asha. 7. září se Hútíové dále přiblížili k městu Marib.

Na konci září bitva dostala charakter opotřebovávací války.

8. října Hútíové oznámili další postup na severu provincie Marib a okolo základny Al-Khanjar v Al-Jawf.

13. listopadu Hútíové tvrdili, že dobyli základnu Mas po třech předešlých útocích. Mohli tím dobýt okresy Raghwan a Midghwal. 22. prosince Hútíové sestřelili saúdský dron CH-4B.

7. února 2021 Hútíové onbovili útok. Následující den měli zahájit novou ofenzívu, boje probíhaly 10 km západně od Maribu. 12. února Hútíové sestřelili další CH-4.

16. února udělali Hútíové další velký postup, dobyli vesnice al-Zour a al-Hamajira a oblast hor Himar, 11 km od města. 18. února měli Hútíové dobýt Maribskou přehradu, al-Balaq, Dahwan, hory Athaf, Kholan a další území. Získáním Maribské přehrady mohli Hútíové ostřelovat jižní silnici do Maribu. Později se však odtud stáhli. 22. února docházelo k bojům 20 km od města.

Bitva o Marib: únor – květen 2021[editovat | editovat zdroj]

23. února jemenské lokální zdroje řekly, že město bude obklíčeno ze tří směrů.

2. března po drsných bojích na předměstích Hútíové dobyli základnu Sahn al-Jan v Maribu. O den později drželi 10 z čtrnácti okresů provincie Marib. 4. března zahájila vládní vojska ofenzívu v Taiz s cílem odklonit povstalce z jiných bojišť. 8. března Hútíové dosáhli severní hranice města.

31. března Hútíové ohlásili dobytí Hamat al-Hamra, Hamat al-Dhiyab, Dash al-Haqan a Idat al-Raa, čímž se přiblížili k Maribu ze západu. 3. dubna poblíž al-Kashab Hútíové postoupili 9 km k městu.

17. dubna po 48 hodinách bitvy Saúdská koalice dobyla pohoří Alam Mountain Range mezi Al-Mashjah a Al-Kasarah západně od Maribu. 23. dubna měly s leteckou podporou Saúdské Arábie vládní síly dobýt okres Rahbah. 25. dubna Hútíové postoupili na severovýchodě Kassary, čímž se dostali šest kilometrů k Maribu. 27. dubna vládní armáda odrazila masivní útok Hútíů na Marib. O den později Saúdská koalice dobyla zpět ztracené pozice v Al-Mashjah v okrese Sirwah. 25. května Hádího vláda oznámila zabití experta z Hizballáhu Mustafa Al-Gharawiho.

Bitva o Marib: červen 2021 – současnost[editovat | editovat zdroj]

21. června Hútíové sestřelili dva saúdské drony ScanEagle vyrobené v USA. 14. července vládní vojska dobyla okres Rahabah a část okresu Jabal Murad.14. srpna Hútíové sestřelili další ScanEagle.

8. září Hútíové dobyli zpět okres Rahabah, 25. září probíhaly boje v okrese Abdiyan. 27. září Hútíové zničili další ScanEagle.

13. října Hútíové obsadili Waset, 17. října dobyli okresy Abdiya a Harib v Maribu a Usaylan, Bayhan a Ain ve Shabwah. 20. října probíhaly boje v okresech Juba a Harib na předměstí Maribu.

26. října Hútíové dobyli okres Al-Jubah a horu al-Kutf, čímž odřízli Marib od internetu. 27. října oznámili dobytí Jabal Murad, Hádího síly se odtud evakuovaly. 31. října Hútíové postoupili v Al-Jubah 28 km jižně od Maribu.

20. listopadu probíhaly boje v Sarwah, Hútíové se rozhodli zaútočit na Marib ze západu.

8. prosince padla východní polovina pohoří Al-Balaq Al-Sharqi do rukou Hútíů. 28. prosince provedli Hútíové několik útoků ve snaze dobýt Marib.

26. ledna dobyly Obří Brigády a další vládní síly okresy Usaylan, Bayhan, a Ain ve Shabwah a okres Harib v Maribu po dvou týdnech bojů. Následně pokračovaly v útoku proti okresu Juba. O tři dny později Hútiové oznámili sestřelení spojeneckého dronu ScanEagle, později úkázali fotku trosek.

30. března Saúdové oznámili že bylo uzavřeno příměří a probíhají jednání mezi Hútíi a sunnity.1. dubna Hans Grundberg oznámil dvouměsíční příměří začínající 2. dubnem. 18. dubna bylo příměří dodržováno s malým pohybem hútijských jednotek a útoky v Maribu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Ofenzíva v guvernorátu Al-Džawf

Ofenzíva v guvernorátu Al-Bayda

Bitva o Taiz

Jihojemenská ofenzíva (2022)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Marib campaign na anglické Wikipedii a Battle of Marib na anglické Wikipedii.

  1. UQBA, Sana. Yemen in Focus: The battle for Marib. The New Arab [online]. 2020-09-04 [cit. 2022-07-29]. Dostupné online. (anglicky)