Marianna Benti Bulgarelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marianna Benti Bulgarelli
(La Romanina)
Marianna Benti Bulgarelli
Marianna Benti Bulgarelli
Narození1684
Řím, Papežský stát
Úmrtí26. února 1734
Řím, Papežský stát
Povolánízpěvačka a operní pěvkyně
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marianna Benti Bulgarelli(ová) pro místo svého narození zvaná La Romanina (1684 Řím26. února 1734 tamtéž), byla italská operní zpěvačka-sopranistka období baroka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Debutovala v Římě snad v roce 1703. Roku 1712 byla angažována v janovském divadle Teatro Sant'Agostino a v letech 17141715 zpívala v Teatro San BartolomeoNeapoli a v obou městech měla veliký úspěch. V letech 1716 až 1718 účinkovala v Teatro San Grisostomo v Benátkách.

V roce 1719 se vrátila zpět do Neapole, kde zpívala jako primadona v kantátě Gli orti esperidi (Zahrady hesperidek), na text Pietra Metastasia, který zhudebnil Nicola Porpora. Autor textu kantáty zůstával v anonymitě, což ji znepokojovalo, a proto se rozhodla, že musí zjistit jeho totožnost. Když objevila autora, přesvědčila Metastasia, aby opustil svou dosavadní právnickou činnost a přijala jej ve svém vlastním domě. Díky její podpoře a na její radu se Metastasio rozhodl věnovat se plně psaní libret. Ve svém domě pak hostil nejvýznamnější hudební skladatele a zpěváky té doby.

V roce 1724 Marianna, stále v angažmá v San Bartolomeo, zpívala v opeře Didone abbandonata, kterou na text jejího mladého chráněnce zhudebnil Domenico Sarro. Podle mnohých kritiků byl text inspirován přímo zpěvačkou.[1] Poté v roce 1725 La Romanina účinkovala v Teatro San Cassiano v Benátkách a roku 1726 v Neapoli.

V roce 1728 se rozhodla ukončit svou divadelní kariéru a definitivně se usadila v Římě. Poté, co se Metastasio stal císařským dvorním básníkem u vídeňského dvora roku 1729, po pěti letech, v roce 1734, se rozhodla, že odcestuje za ním, zemřela však během cesty. Celý svůj majetek odkázala Metastasiovi.

Role[editovat | editovat zdroj]

Zpívala v operách největších skladatelů, například:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marianna Bulgarelli na italské Wikipedii.

  1. "Dizionario di Musica", di A.Della Corte e G.M.Gatti, edito da Paravia & C., Torino, 1956, voce "Benti-Bulgarelli Marianna", str. 66

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]