Marian Jaworski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marian Jaworski
Biskupi lwowsy-20063.jpg
Datum narození 21. srpna 1926
Místo narození Lvov
Datum úmrtí 5. září 2020 (ve věku 94 let)
Místo úmrtí Krakov
Alma mater Jagellonská univerzita
Univerzita kardinála Stefana Wyszyńského
Katolická univerzita v Lublinu
Řády a ocenění velkodůstojník Řádu znovuzrozeného Polska
Řád knížete Jaroslava Moudrého
Čestné občanství města Krakova
Malopolský kříž
čestný doktor Vratislavské univerzity
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marian kardinál Jaworski
Coat of arms of Marian Jaworski.svg

Marian Franciszek kardinál Jaworski; ukr. Мар'ян Францішек Яворський (21. srpna 1926 Lvov5. září 2020[1]) byl polský římskokatolický biskup, arcibiskup Lvova v letech 1991 až 2008, dlouholetá hlava římskokatolické církve na Ukrajině, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Po ukončení střední školy vstoupil v roce 1945 do semináře ve Lvově. Po přesídlení semináře do Polska pokračoval ve studiu v Kalwarii Zebrzydowské, kde také 25. června 1950 přijal kněžské svěcení. Působil jako kaplan v několika farnostech, byl kaplanem arcibiskupa Eugeniusze Baziaka. Pokračoval ve studiu, získal doktorát z teologie a filozofie. Při železniční nehodě v roce 1967 přišel o dlaň levé ruky. Řadu let se věnoval vědecké a pedagogické práci, byl profesorem semináře v Krakově, děkanem teologické fakulty v Krakově (1976 až 1981) a rektorem Papežské teologické akademie v Krakově (1981 až 1987). Spolu s tehdejším krakovským kardinálem Karolem Wojtylou se podílel na organizaci a obnově teologických fakult v Polsku a usiloval o jejich uznání státními komunistickými orgány.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1984 ho papež Jan Pavel II. jmenoval biskupem a administrátorem polské části lvovské arcidiecéze se sídlem v Lubaczowě. Biskupské svěcení přijal 23. června téhož roku, světitelem byl kardinál Franciszek Macharski. Dne 16. ledna 1991 ho Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem-metropolitou lvovské arcidiecéze pro katolíky latinského obřadu. O rok později se stal předsedou Konference římskokatolických biskupů Ukrajiny. Věnoval se budování lvovského semináře a zlepšení stavu katolických kostelů a celkové rekonstrukci ukrajinské církve [2].

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Při konzistoři 21. února 1998 byl jmenován in pectore kardinálem. Jeho jmenování oznámil Jan Pavel II. veřejně při další konzistoři 21. února 2001. Byl řadu let přítelem Jana Pavla II., umírajícímu papeži udělil svátost nemocných. Od roku 1998 je členem Papežské rady pro rodinu. Publikoval více než 140 vědeckých prací a odborných článků. Dne 21. října 2008 přijal papež Benedikt XVI. jeho rezignaci na funkci lvovského metropolity vzhledem k dovršení kanonického věku. Jako emeritní biskup žije v krakovské arcidiecézi. Jeho nástupcem se stal arcibiskup Mieczysław Mokrzycki.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marian Jaworski na polské Wikipedii.

  1. Zemřel kardinál Marián Jaworski, Vatican News, 7. září 2020
  2. Marian Jaworski, il cardinale che ricostruì la Chiesa ucraina, Vatican News, 7. září 2020.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

latinský arcibiskup lvovský
Předchůdce:
Eugeniusz Baziak
19912008
Marian Jaworski
Nástupce:
Mieczysław Mokrzycki