Maria Tauberová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maria Tauberová
Maria Tauberová
Maria Tauberová
Základní informace
Rodné jménoMarie Proskeová
Narození28. dubna 1911
Vysoké Mýto, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí16. ledna 2003 (91 roků)
Praha, ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníměstský hřbitov Mělník
Hlasový oborsoprán
Oceněnínárodní umělec (1960)
Manžel(ka)Jaroslav Krombholc
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Tauberová (28. dubna 1911 Vysoké Mýto16. ledna 2003 Praha) byla česká operní pěvkyně, sopranistka Národního divadla v Praze.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Od devíti do pětadvaceti let žila ve Vídni, kam se rodina v roce 1919 přestěhovala. Zde studovala klavírní hru na hudební akademii u F. Rebaye a pak pokračovala na mistrovské škole. Zpěv studovala u L. Rippera, R. Eibenschützové, v letech 19331935 u F. Carpiho v Miláně. Pokračovala ve studiu i po přesídlení do Prahy [1].

Členkou Národního divadla se stala 15. listopadu 1936. Své tamní účinkování ukončila 1. září 1973. Manžel Jaroslav Krombholc byl dirigentem a šéfem opery ND.

Její doménou byly koloraturní sopránové role. Byla vynikající Zuzankou (Figarova svatba), Violetou (La traviata), Gildou (Rigoletto), Rosinou (Lazebník sevillský), Karolínou (Dvě vdovy), Barčetem (Hubička), Bystrouškou (Příhody lišky Bystroušky), Markétou (Faust a Markéta) a také první českou Natašou Rostovovou (Vojna a mír).

V období 19331935 vystupovala i v několika filmech (Jindra, U nás v Kocourkově a další). Často hostovala také v zahraničí, např. v Německu, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Itálii a dalších zemích.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Hrob manželů Krombholcových na hřbitově sv. Václava v Mělníku.

Nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Výběr:

  • Dvě vdovy, Bedřich Smetana. Symfonický orchestr Československého rozhlasu, dirigent: Karel Ančerl, Karolína: Maria Tauberová, Anežka: Marie Podvalová, Ladislav: Beno Blachut, Mumlal: Eduard Haken ad. Nahráno 1948. 2CD Společnost Beno Blachuta 2007.
  • Rusalka op. 114, Antonín Dvořák. Orchestr a sbor Národního divadle v Praze, dirigent Jaroslav Krombholc, Rusalka: Ludmila Červinková, Princ: Beno Blachut, Vodník: Eduard Haken, Ježibaba: Marta Krásová, Cizí kněžna: Marie Podvalová, Žínka: Maria Tauberová ad. Nahráno 1952, Supraphon 2CD 2005.
  • Maria Tauberová, Slavné operní árie, CD Radioservis.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 520
  2. http://www.ceny-thalie.cz/historie.php

Literatura[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]