Maria Edgeworthová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maria Edgeworthová
Maria Edgeworth by John Downman 1807.jpg
Narození1. ledna 1768
Oxfordshire
Úmrtí22. května 1849 (ve věku 81 let)
Edgeworthstown
PseudonymEliza Edgeworth
Povoláníesejistka, romanopiskyně a autorka dětské literatury
Témataesej
Významná dílaBelinda
Castle Rackrent
Comic Dramas, in Three Acts
Early Lessons
Essay on Irish Bulls
… více na Wikidatech
RodičeRichard Lovell Edgeworth[1] a Anna Maria Edgeworth[1]
PříbuzníAnna Maria Beddoes[1] (sourozenec)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Edgeworthová (* 1. ledna 1767 Black Bourton, Oxfordshire - 22. května 1849 Edgeworthstown, hrabství Longford) byla anglo-irská spisovatelka literatury pro mládež i pro dospělé.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maria Edgeworthová se narodila v hrabství Oxfordshire v domě svých prarodičů. Většinu svého života strávila v Irsku na venkovském statku svého otce, kde vyrůstala v prostředí irské venkovské šlechty, ve společnosti rodin Kitty Pakenhamové (pozdější manželky Arthura Wellesleye, vévody z Wellingtonu), lady Moiry a její tety, Margaret Rustonové.

Měl na starosti správu majetku svého otce, což byla zkušenost, kterou později využila při psaní románů o Irech. Její rané spisovatelské úsilí bylo méně realistické a melodramatičtější; jeden z jejích textů obsahuje postavu darebáka, který jako masku nosí kůži staženou z obličeje mrtvoly.

V roce 1802 se rodina vydala na cesty, nejprve do Bruselu a později - během krátkého příměří v době napoleonských válek známého jako amienský mír - do Francie. Rodina se seznámila s řadou významných osobností a Maria dostala nabídku sňatku od jistého švédského hraběte. Po návratu do Irska začala znovu psát.

Otec Marie Edgeworthové Richard Lovell Edgeworth, známý spisovatel a vynálezce, podporoval psaní své dcery; trval však na tom, že její práce musí napřed schválit a upravit. Žádný z příběhů publikovaných v The Parent’s Assistant nesměla autorka ani přečíst svým sourozencům (její otec měl čtyři manželky a 22 dětí), dokud je neschválil. Příběh Castle Rackrent napsala za jeho zády a zveřejnila anonymně.

Po smrti svého otce v roce 1817 vydala Maria Edgeworthová jeho paměti, které rozšířila o životopisné komentáře. Působila jako spisovatelka až do své smrti a ke konci života se snažila co nejvíce zmírnit utrpení rolníků, kteří byli postiženi velkým hladomorem (1845–1849).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Edgeworth na německé Wikipedii.

  1. a b c Kindred Britain.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]