Maria Edgeworthová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maria Edgeworthová
Narození1. ledna 1768
Oxfordshire
Úmrtí22. května 1849 (ve věku 81 let)
Edgeworthstown
PseudonymEliza Edgeworth
Povoláníesejistka, romanopiskyně, autorka dětské literatury a spisovatelka
Témataesej
Významná dílaBelinda
Castle Rackrent
Comic Dramas, in Three Acts
Early Lessons
Essay on Irish Bulls
… více na Wikidatech
RodičeRichard Lovell Edgeworth[1] a Anna Maria Edgeworth[1]
PříbuzníAnna Maria Beddoes[1] a Michael Pakenham Edgeworth[2] (sourozenci)
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Edgeworthová (* 1. ledna 1767 Black Bourton, Oxfordshire - 22. května 1849 Edgeworthstown, hrabství Longford) byla anglo-irská spisovatelka literatury pro mládež i pro dospělé.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maria Edgeworthová se narodila v hrabství Oxfordshire v domě svých prarodičů. Většinu svého života strávila v Irsku na venkovském statku svého otce, kde vyrůstala v prostředí irské venkovské šlechty, ve společnosti rodin Kitty Pakenhamové (pozdější manželky Arthura Wellesleye, vévody z Wellingtonu), lady Moiry a její tety, Margaret Rustonové.

Měl na starosti správu majetku svého otce, což byla zkušenost, kterou později využila při psaní románů o Irech. Její rané spisovatelské úsilí bylo méně realistické a melodramatičtější; jeden z jejích textů obsahuje postavu darebáka, který jako masku nosí kůži staženou z obličeje mrtvoly.

V roce 1802 se rodina vydala na cesty, nejprve do Bruselu a později - během krátkého příměří v době napoleonských válek známého jako amienský mír - do Francie. Rodina se seznámila s řadou významných osobností a Maria dostala nabídku sňatku od jistého švédského hraběte. Po návratu do Irska začala znovu psát.

Otec Marie Edgeworthové Richard Lovell Edgeworth, známý spisovatel a vynálezce, podporoval psaní své dcery; trval však na tom, že její práce musí napřed schválit a upravit. Žádný z příběhů publikovaných v The Parent’s Assistant nesměla autorka ani přečíst svým sourozencům (její otec měl čtyři manželky a 22 dětí), dokud je neschválil. Příběh Castle Rackrent napsala za jeho zády a zveřejnila anonymně.

Po smrti svého otce v roce 1817 vydala Maria Edgeworthová jeho paměti, které rozšířila o životopisné komentáře. Působila jako spisovatelka až do své smrti a ke konci života se snažila co nejvíce zmírnit utrpení rolníků, kteří byli postiženi velkým hladomorem (1845–1849).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Edgeworth na německé Wikipedii.

  1. a b c Kindred Britain.
  2. Lotte Burkhardt: Directory of eponymous plant names - extended edition. Index of Eponymic Plant Names - Extended Edition. Index de Noms éponymiques des Plantes - Édition augmentée.. 6. června 2018. ISBN 978-3-946292-26-5. DOI 10.3372/EPOLIST2018. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]