Maria Carolina Wolfová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Maria Carolina Wolf)
Maria Carolina Wolfová
Benda, Maria Carolina.jpg
Narození1742
Postupim
Úmrtí2. srpna 1820 (ve věku 77–78 let)
Výmar
Povolánízpěvačka, hudební skladatelka a klavíristka
RodičeFrantišek Benda
Manžel(ka)Ernst Wilhelm Wolf
PříbuzníFriedrich Benda, Karl Hermann Heinrich Benda a Juliane Reichardtová (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Carolina Wolfová, rozená Benda (27. prosince 1742 Berlín2. srpna 1820 Výmar), byla německá pěvkyně, klavíristka a hudební skladatelka z rozsáhlého rodu významných hudebníků. Byla dcerou vynikajícího houslisty a skladatele českého původu Františka Bendy a jeho první ženy Franzisky Louisy Eleonory Stephanieové.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Marie Carolina Wolfová ve hře Der Postzug, leden 1776, Výmar

František Benda se pečlivě staral o rozvoj hudebnosti všech svých dětí. Protože ale v té době panoval názor, že hra na housle nebo na dechové nástroje ženám nepřísluší,[1] vyučoval Marii Carolinu a také její sestru Julianu hře na klavír a zpěvu. Hudební výchova Marie však nemohla být příliš intenzívní, protože se po smrti matky (1758) spolu s nejstarší sestrou Wilhelmínou musela starat o chod domácnosti.

Když bylo v roce 1761 Marii osmnáct let, vydala se s otcem z Berlína na koncertní turné do Gothy. Zde se setkali s Františkovou sestrou Annou Františkou, která tu se svým mužem Dismasem Hatašem působila na dvoře sasko-gothsko-altenburského vévody. Turné pokračovalo do Rudolstadtu a Výmaru, jenž byl pravým cílem cesty. Na dvoře výmarské vévodkyně Anny Amalie von Sachsen-Weimar-Eisenach byla totiž první komornou sestra zemřelé Bendovy manželky Carolina Stephainová a ta se stala jeho druhou ženou. Její místo první komorné zaujala Bendova nejstarší dcera Wihelmína a Marie Carolina byla na výmarský dvůr přijata nejen jako komorná, ale především jako pěvkyně a hudebnice, což byla běžná kombinace na malých německých panovnických dvorech.

Ve Výmaru se Marie Carolina Bendová seznámila s dvorním koncertním mistrem Ernstem Wilhelmem Wolfem (1735–1792). Pravidelně se setkávali na každotýdenních koncertech, které vévodkyně pořádala. Spojovala je láska k hudbě a když byl Ernst Wolf v roce 1768 jmenován dvorním kapelníkem, stala se Marie o dva roky později jeho ženou. V roce 1775 založila vévodkyně divadlo Liebhabertheater, jehož vedoucím se o rok později stal Johann Wolfgang von Goethe a Marie Wolfová se stala členkou divadelní společnosti (1775-83).

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Maria Carolina Wolf / Benda byla výbornou zpěvačkou a se svým manželem měla několik koncertních turné do Postupimi a Berlína.
Skládala také písně s klavírním doprovodem, které její muž Ernst Wolf zařadil do sbírek:

  • 51 Lieder der besten deutschen Dichter mit Melodien
  • Mildheimischen Liederbuch

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biografie M. C. Benda online na [1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Busch-Salmen G., Salmen W., Michel Ch.: Der Weimarer Musenhof, Stuttgart 1998, ISBN 3476016145
  • Lorenz, Franz: Die Musikerfamilie Benda. Franz Benda und seine Nachkommen. De Gruyter, Berlín 1967, str. 81-85. ISBN 3110009196
  • Toussaint, Jeanette: Zwischen Tradition und Eigensinn. Lebenswege Potsdamer Frauen vom 18. bis 20. Jahrhundert. Autonomen Frauenzentrum Potsdam e.V. Postupim 2009, str. 29-38. ISBN 9783000270383
  • Weissweiler, Eva: Komponistinnen vom Mittelalter bis zur Gegenwart. Mnichov 1999, str. 140. ISBN 3423307269