Maria Bonita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Maria de Déa
foto Benjamin Abrahão Botto 1936
foto Benjamin Abrahão Botto 1936
Narození8. března 1911 (nepotvrzeno)
Paulo Afonso
Úmrtí28. července 1938 (ve věku 27 let)
Sergipe
Příčina úmrtístětí
Národnostbrazilská
Známá jakoMaria Bonita
Nábož. vyznáníkatolické
Partner(ka)José Nenem, Lampião
DětiExpedita Nunes Ferreira
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Bonita, vlastním jménem Maria Gomes de Oliveira, byla členka skupiny banditů Cangaço. Byla družkou nejslavnějšího brazilského bandity, známého pod přezdívkou Lampião. Od dětství byla nazývána s odkazem na matku Maria de Déa a po smrti získala přezdívku Maria Bonita – Krásná Marie.

Život a smrt[editovat | editovat zdroj]

Maria Déa se narodila 8. března 1911 v osadě Malhada da Caiçara na okraji sídla Paulo Afonso. Velmi rané mládí prožila v neúspěšném bezdětném manželství s obuvníkem Zé de Nenémem. V roce 1930 se setkala s vůdcem banditů Virgulino Ferreirou da Silva, věhlasným pod přezdívkou Lampião a krátce na to s ním odešla do tábora. Bylo to již v době, kdy byla od svého muže odloučena od stolu a lože. S náčelníkem banditů otěhotněla pravděpodobně třikrát. Dvě děti se narodily mrtvé. Jediná přeživší dcera Expedita Nunes Ferreira, narozená 13. září 1932, byla později vychována strýcem João Ferreirou, jediným Lampiãovým bratrem, který se nestal banditou. V bandě časem působili všichni Mariini bratři, a to ve významných velitelských funkcích.

Příchod Marie do tábora byl popudem pro příchody dalších žen, které se brzy staly běžnou součástí táborového života. Jejich děti byly předávány do péče příbuzným, přátelům či kněžím.

V červenci 1938 byla skupina s Marií Déa překvapena útokem vojenské policie. V krátké přestřelce byla Maria, její druh Lampião a dalších devět banditů zabiti. Hlavy všech zabitých banditů byly useknuty, Marie byla sťata ještě jako těžce raněná. Těla byla ponechána na místě a hlavy byly naloženy do směsi lihu a soli a vystavovány na strategických místech. Později po forenzním zkoumání byly umístěny v antropologickém ústavu města Salvador ve státě Bahía. Hlavy všech byly řádně pohřbeny v roce 1969.

Po smrti[editovat | editovat zdroj]

Není doloženo, že by přezdívku Maria Bonita získala ještě za života. Pravděpodobně se rozšířila díky novinářům v době, kdy v brazilských kinech slavil úspěchy film Maria Bonita z roku 1937.

Společný život Marie Bonity a Lampiãa popisuje od roku 1982 televizní seriál Lampião e Maria Bonita.

V roce 2006 bylo z prostředků radnice města Paulo Afonso vybudováno v rodném domě muzeum Casa de Maria Bonita.

Dcera Expedita Nunes Ferreira žije ve státě Bahia (2019). V místě zabití jejich rodičů probíhají každý 28. červenec pietní akce, kterých se účastní její potomci. Všichni žijí za respektu svého okolí.[1]

Při oslavách Mezinárodního dne žen, bývá na mnoha místech především severovýchodní Brazílie připomínána Maria Bonita pro své datum narození, 8. března.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERTOLINO, Renata. Centenas de pessoas se reúnem em memória dos 81 anos da morte de Lampião. agenciaalagoas.al.gov.br [online]. [cit. 2019-11-26]. Dostupné online. (portugalsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Singelmann, Peter (1975) Political Structure and Social Banditry in Northeast Brazil. Journal of Latin American Studies, Díl 7, kap. 1.
  • Chandler, Billy Jaynes (1978). The Bandit King: Lampião of Brazil. Texas A&M University Press.
  • Antônio Amaury Corrêa de Araújo, Lampião - As Mulheres e o Cangaço, San Paulo, Traço Editora, 1984
  • João de Sousa Lima. A Trajetória Guerreira de Maria Bonita, a Rainha do Cangaço.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]