Maria-sama ga Miteru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maria-sama ga Miteru
マリア様がみてる
(Maria-sama ga Miteru)
Žánr Juri
Cílová skupina Šódžo
Manga
Autor Konno Ojuki
Ilustrátor Satoru Nagasawa
Nakladatelství Flag of Japan.svg Šueiša
Publikováno od říjen 2003prosinec 2007
Počet svazků 8
TV anime
Režisér Jukihiro Macušita
Studio Flag of Japan.svg Studio Deen
Vysíláno od 7. ledna 200431. března 2004
Počet dílů 13
TV anime
Maria-sama ga Miteru ~Haru~
Režisér Jukihiro Macušita
Studio Flag of Japan.svg Studio Deen
Vysíláno od 4. července 200426. září 2004
Počet dílů 13
OVA
Režisér Jukihiro Macušita
Studio Flag of Japan.svg Studio Deen
Vysíláno od 29. listopadu 200625. července 2007
Počet dílů 5

Maria-sama ga Miteru (japonsky マリア様がみてる, česky Panna Marie se dívá, přezdívaná Marimitejaponsky マリみて) je série z prostředí katolické dívčí školy. Novely Konno Ojuki, vydávané od roku 1998, se později dočkaly anime a manga podoby. Manga je vydávána od roku 2003 v japonském čtrnáctideníku Margaret. V červnu 2007 vyšel poslední, 8. svazek. Ve stejném roce se začalo vysílat i anime, které je dvousezónní. Druhá sezóna nese název Maria-sama ga Miteru Haru (haru – japonsky 張る, v překladu „jaro“). Od listopadu 2006 bylo dáno do prodeje 5 OVA dílů.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh je umístěn do katolické dívčí střední školy, která je součástí vzdělávacího komplexu Lilian. Absolventky těchto škol jsou respektované a chtěné pro jejich dobré způsoby. Většina studentek pochází z bohatších kruhů, kde je záležitostí prestiže poslat svého potomka do této školy.

Škola dbá na tradice a mezi jednu z nich patří soeur systém („soeur“ je francouzsky sestra). Jeho cílem je usnadnit dívkám studentský život. Studentka 2. nebo 3. ročníku („grande soeur“, velká sestra) daruje mladší studentce („petite soeur“, malá sestra) svůj růženec jako symbol jejich soeur, tj. sesterského, pouta. Zároveň se tím grande soeur zavazuje k dohlížení nad petite soeur. Na školních pozemcích se nachází i Jamajurikai (Rada Horské Lilie), obdoba studentské rady. Ta je tvořena třemi RůžemiRosou Chinensis, Rosou Giganteou a Rosou Foetidou. Těmi se obvykle stávají studentky z 3. ročníku. S chodem rady jim pomáhají jejich petite soeur, nazývané Rosa Chinensis\Foetida\Gigantea en bouton („bouton“ je francouzsky poupě). Jejich petite soeur se říká Rosa Chinensis\Foetida\Gigantea en bouton petite soeur (malá sestra poupěte Růže).

Vše začíná ve chvíli, kdy studentka 2. ročníku Osagawara Sačiko prohlásí před členkami Jamajurikai prvačku Fukuzawu Jumi za svojí petite soeur. Učinila tak jen ze zoufalé potřeby vyhnout se účinkování ve školní hře, kdy by se musela setkat se svojí velkou slabinou – předsedou chlapecké školy Hanadera.

Zatímco první díly Maria-sama ga Miteru zaměřují pozornost na potencionální soeur pár Osagawaru Sačiko a Fukuzawu Jumi, časem se diváci blíže seznámí i s ostatními studentkami, převážně členkami Jamajurikai.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Tento výčet popisuje vývoj postav převážně z 1. sezóny anime a prvních tří svazků mangy. Jména jsou psána po japonském způsobu, tj. příjmení a jméno.

Rodina Rosy Foetida[editovat | editovat zdroj]

Torí Eriko[editovat | editovat zdroj]

Dabována Nabatamou Hitomi.
Rosou Foetidou se stala ve 3. ročníku. Je velmi tvrdohlavá, vcelku nemluvná a má strach ze zubařů. Jako jediná potká během série muže, jehož si bude chtít vzít.

Hasekura Rei[editovat | editovat zdroj]

Dabována Ito Shizukou.
Rosa Foetida en bouton. Tato druhačka je pro svůj chlapecký (bishounen) vzhled přezdívána Pan Lillian. Protože má atletickou postavu a navštěvuje školní kendo kroužek, ostatní studentky ji berou jako dominantní a cílevědomou. Kendu se věnuje, jelikož její rodina vlastní kendo klub. Mezi její koníčky patří čtení šódžo novel, pletení a vaření. Velmi lpí na svojí petite soeur Šimazu Jošino.

Šimazu Jošino[editovat | editovat zdroj]

Dabována Ikezawou Harunou
Rosa Foetida en bouton petite soeur, studentka 1. ročníku a sestřenice Hasekury Rei. Od narození má srdeční problémy, díky kterým často chybí ve škole. Později se rozhodne pro operaci, která jí pomůže. Do Lillianu chodí, stejně jako Hasekura Rei, již od dětství. Stejně jako Hasekura Rei je souzena podle svého vzhledu. Navzdory obecnému mínění, že je domácí typ, ráda čte knihy o samurajích, sleduje kendo a jejím oblíbeným příslovím je „Ten, kdo vykročí první, má zaručený úspěch“. Žárlí na všechny, kdo jsou v bližším kontaktu s Hasekurou Rei. Dobrá kamarádka Fukuzawy Jumi a později členka školního kendo kroužku.

Rodina Rosy Gigantei[editovat | editovat zdroj]

Sató Sei[editovat | editovat zdroj]

Dabována Toyoguchi Megumou.
Rosa Gigantea, studentka 3. ročníku. Na první pohled zaujme veselou povahou, která je mezi členkami Jamajurikai neobvyklá. Má „západní rysy“, což jsou mimo jiné blonďaté vlasy. Bývalá Rosa Gigantea si ji vybrala za svou petite soeur, protože se jí líbil její nejaponský obličej. Sató Sei si svojí soeur Tódó Šimako vybere až v posledním ročníku. Jejich soeur svazek bere v rozporu s principem soeur systému jako jakousi úmluvu bez závazků. Během 2. ročníku potká Kubo Šiori, která se stane její první láskou. Ráda pošťuchuje Fukuzawu Jumi a dobírá si Ogasawaru Sačiko, se kterou se přátelí. Nemá ráda jinanové ořechy.

Tódó Šimako[editovat | editovat zdroj]

Dabována Noto Mamikou.
Rosa Gigantia en bouton, studentka 1. ročníku a blízká přítelkyně Fukuzawy Jumi. Tódó Šimako se netradičně stala poupětem jako prvačka. Šimako má tendence se podceňovat a pochybovat o svojí úloze jako petite soeur. Tento vnitřní démon se více projeví při volbě následující Rosy Gigantei. V Jamajurikai se zdržuje, podle vlastních slov, v podstatě jenom kvůli svojí grande soeur. Má ráda jinanové ořechy a nerada je vidí rozšlápnuté. Protože je prvačka, nemá petite soeur.

Nidžó Noriko[editovat | editovat zdroj]

Dabována Shimizou Kaori.

Rodina Rosy Chinensis[editovat | editovat zdroj]

Mizuno Jóko[editovat | editovat zdroj]

Dabována Shinoharou Emi.
Rosa Chinensis a studentka 3. ročníku. Typickými povahovými rysy Mizuno Jóko jsou neústupnost a velmi dobrá manipulace s ostatními. Svojí petite soeur – Ogasawaru Sachiko – si vybrala kvůli její nedostupnosti, jako výzvu. Je dobrá kamarádka Sató Sei, které pomohla během 2. ročníku. Fukuzawu Jumi bere jako pozitivní změnu pro Sačiko. Je schopná a mezi Růžemi zaujala polohu jakéhosi vůdce.

Ogasawara Sačiko[editovat | editovat zdroj]

Dabována Itou Miki.
Rosa Chinensis en bouton a studentka 2. ročníku. Pochází z bohaté rodiny s několikasetletou tradicí. Protože rodina postrádá mužského následovníka, rodiče přijali za svého jejího bratrance Kašiwagaki Masaru, kterého si Sačiko musí po dostudování vzít. Již od dětství byla vytížená jak školou, tak hodinami s domácím učitelem. Během 1. ročníku se začala věnovat pouze Jamajurikai a školním povinnostem. Mezi studentkami je známá pro svůj odpor k neupraveným uniformám. Stejně jako ostatní členky Jamajurikai je obdivována, ale většina studentek se jí bojí kvůli její vážnosti. Umí aranžovat květiny, tančit klasické tance a mluvit plynule anglicky. Ráda pomáhá svojí grande soeur a nerada prohrává.

Fukuzawa Jumi[editovat | editovat zdroj]

Dabována Uedou Kanou.
Rosa Chinensis en bouton petite soeur a studentka 1. ročníku. Je pověstná svými grimasami, které nedokáže ovládat, a tím pádem je na ní poznat jakákoliv nálada či myšlenka. Velmi brzy si najde ve škole přátele. Ogasawaru Sačiko tajně obdivovala již předtím, než se s ní setkala. Stejně jako Tódó Šimako trpí nízkým sebevědomím a pochybnostmi o svojí kompetenci být petite soeur Sačiky. Ráda pomáhá ostatním a hlasitě protestuje proti přílišné náklonnosti Sató Sei. Pro svoje dobré srdce a různorodé grimasy je mezi členkami Jamajurikai oblíbená.


Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Marimite je stejně jako plno jiných anime/manga sérií obohacena o tvorbu fanoušků, tj. o dódžinši mangy nebo novely a dódžin hry. Mezi mangy patří například sbírka Gokigenjó, Premier nebo Princess of Thorns. Mezi hry (v japonštině) pak Rosa Chinesis Four Hand, Lilian Fourhand: Nuclear Soeur the Fighter nebo Maribato.
  • Japonský výraz Juri (japonsky 百合, anglicky lillian, česky lilie), je mimo jiné označení pro tvorbu týkající se intimního vztahu dvou žen. Obecně pak pro čistotu a nevinnost.
  • Škola Lillian byla inspirována skutečnou školou Džoši-Gakuin umístěnou v Tokijském městě Musashinu. Ačkoli je škola soukromá a pouze pro dívky, není orientována nábožensky.
  • Fukuzawa Jumi má každý den ve vlasech jinou mašli.
  • Jména představitelek Jamajurikai nepocházejí z francouzštiny, ale z latiny. Rosa chinensis je čínská červená růže, Rosa foetida je rakouská žlutá růže a Rosa gigantea indická bílá růže.
  • Ve 13. epizodě 1. sezóny je píseň Ave Maria zpívána Rinou, dabérkou Rosy Caniny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

České odkazy

  • Anime Akihabara – informace o Maria-sama ga Miteru spolu s českými titulky
  • Otakuland – informace o Maria-sama ga Miteru spolu s českými titulky

Cizojazyčné odkazy