Mariánský sloup (Litoměřice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mariánský sloup
Mariánský neboli Morový sloup na Mírovém náměstí v Litoměřicích
Mariánský neboli Morový sloup na Mírovém náměstí v Litoměřicích
Základní údaje
Rok vzniku1681
Kód památky38326/5-1831 (PkMISSezObrWD)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mariánský sloup stojí v Litoměřicích na Mírovém náměstí a pochází ze 17. století. Je označován též jako morový sloup. Od roku 1979 je památkově chráněn.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1680 postihla Litoměřice, stejně jako celou zemi, morová epidemie, při níž ve městě zemřelo asi 400 lidí. Na památku a z vděčnosti za její překonání, bylo v letech 1681–1685 dle návrhu Giulia Broggia sochařem Abrahamem Kitzingerem z Děčína a litoměřickými kameníky Andreasem Koldererem a Ambrožem Waldem postaveno barokní sousoší. Mariánský nebo také Morový sloup byl vysvěcen 13. dubna 1681. Na jeho vrcholu je umístěna Immaculata, což je ikonografický typ Panny Marie stojící na půlměsíci a zeměkouli s ovinutým hadem jako symbolem dědičného hříchu. Na postranních soklech jsou umístěny sochy patronů proti moru: svatého Rocha, svatého Šebestiána, svatého Bartoloměje a svatého Františka Xaverského. Ve výklenku pak leží socha svaté Rozálie. Roku 1992 byly původní plastiky nahrazeny kopiemi, které jsou dílem akademických sochařů (restaurátorů) Čestmíra Mudruňky a Iva Hamáčka.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOTYZA, Oldřich; MIKUŠEK, Eduard; ŠAFRÁNEK, Vlastimil. Litoměřice. Turistický průvodce. 2. vyd. Litoměřice: SOS Art Vlastimil Šafránek, 1999. 36 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]