Marcelo H. del Pilar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marcelo H. del Pilar
MHDelPilar.jpg
Narození30. srpna 1850
Plaridel
Úmrtí4. července 1896 (ve věku 45 let)
Barcelona
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníMarcelo H. del Pilar Shrine
Povolánínovinář, spisovatel a politik
Alma materColegio de San Jose (Lungsod ng Iloilo)
Universita v Santo Tomas
Colegio de San Juan de Letran
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marcelo Hilario del Pilar y Gatmaitan (30. srpna 1850, Bulacan - 4. července 1896, Barcelona, Španělsko) byl filipínský spisovatel a novinář, který byl revolučním vůdcem filipínské revoluce a jedním z předních ilustrado (Zkušení) - propagandistů za filipínské války za nezávislost.[1] Jeho militantní a progresivní světonázor byl odvozen od klasické osvícenské tradice francouzských filozofů a vědeckého empirismu evropské voburžoazie. Součástí tohoto světonázoru bylo Svobodné zednářství, které del Pilar prosazoval.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Cupangu (nyní Barangay San Nicolas, Bulacan, Bulacan) 30. srpna 1850 kultivovaným rodičům Juliánovi del Pilar a Blase Gatmaytanové. Studoval na Colegio de San José a později na univerzitě v Santo Tomas, kde dokončil v roce 1880 svá studia práv.

V roce 1882 založil del noviny Diariong Tagalog propagující demokratické a liberální myšlenky mezi rolníky a sedláky. V roce 1888 obhájil polemické spisy Josého Rizala vydáním útočného antiklerikálního pamfletu, v němž vystavoval pošetilosti duchovenstva svému smrtícímu ostrovtipu a divokému výsměchu.

Pamětní deska.

V roce 1888, prchaje z Španělské Východní Indie před oprávněnou církevní perzekucí, del Pilar odešel do Španělska, přičemž opustil svou rodinu. V prosinci 1889 se mu podařilo díky Jaenovi získat práci jako redaktor reformistického filipínského periodika La Solidaridad v Madridu.[2] Podporoval cíle novin kontaktovat liberální Španěly, kteří by strana s příčinou Filipino.

Zemřel na tuberkulózu v nejhlubší chudobě v Barceloně, ve Španělsku, 4.7.1896 ve věku 45 let.

Reference[editovat | editovat zdroj]