Manuel de Zumaya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Manuel de Zumaya
Narození1665
Ciudad de México
Úmrtí21. prosince 1755 (ve věku 89–90 let)
Oaxaca de Juárez
Povoláníhudební skladatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Manuel de Zumaya, psán také Sumaya, (1678? Ciudad de México, Mexiko21. prosince 1755 Oaxaca de Juárez, Mexiko) byl mexický varhaník a hudební skladatel. Vedle Ignacia de Jerusalema patrně nejvýznamnější mexický barokní hudebník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Manuel de Zumaya se narodil v Ciudad de México nebo jeho nejbližším okolí na konci 70. let 17. století. Zpíval ve sboru mexické katedrály (Catedral Metropolitana de la Ciudad de México) a v roce 1694 získal svolení ke studiu hry na varhany a kompozice. Po smrti svého otce dostal i malé stipendium. Podle některých pramenů, někdy kolem roku 1700, vykonal studijní cestu do Itálie. V roce 1711 zkomponoval na text italského libretisty Silvia Stampiglia operu La Parténope. Byla to první opera, kterou zkomponoval skladatel narozený v Americe.

Po mnoho let působil v mexické katedrále jako asistent maestra di cappella Antonia de Salazara. V roce 1714 byl jmenován hlavním varhaníkem a o rok později, poté co Salazar odešel do důchodu, nahradil Salazara na místě maestra di cappella. Na tomto místě setrval 24 let. Zasloužil se o zkopírování katedrální knihovny hudebních rukopisů a pozvedl úroveň orchestru.

Na žádost arcibiskupa přesídlil v roce 1738 z Mexico City do Oaxacy, kde pak žil a tvořil až do své smrti v roce 1755. Řídil zde soubor dvaceti zpěváků a deseti instrumentalistů. Spolupracoval i s indiánskými hudebníky.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v Mexico City

Jeho dvě opery z raného období Zumayovy tvorby (El Rodrigo a La Parténope) jsou bohužel ztraceny. Zanechal však rozsáhlé dílo v oblasti chrámové hudby, několik mší a jejích částí, mnoho motet a dalších skladeb na latinské texty. Zvláště cenné jsou jeho villancicos, drobnější vokální skladby psané na španělské verše, nejčastěji s vánoční tematikou. Při jejich kompozici využíval i indiánské rytmy. Svým charakterem připomínají naše koledy a vánoční hry.

Během jeho života nevyšlo žádné jeho dílo tiskem. Mimo Mexiko tak byla Zumayova tvorba dlouho zcela neznámá. První práce v angličtině zmiňující jeho jméno byla publikována až v roce 1952.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]