Mantelovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMantelovití
alternativní popis obrázku chybí
Mantela modronohá (Mantella expectata)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaobojživelníci (Amphibia)
Řádžáby (Anura)
Čeleďmantelovití (Mantellidae)
Laurent, 1946
Rozšíření mantelovitých (černě)
Rozšíření mantelovitých (černě)
Rozšíření mantelovitých (černě)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mantelovití (Mantellidae) je čeleď žab. Žáby se vyskytují pouze na ostrovech Madagaskar a Mayotte. K životu dávají přednost vlhkým až bažinatým lesům, ale žijí také v pobřežních oblastech.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Čeleď mantelovití popsal Raymond Ferdinand Laurent v roce 1946. Je rozdělena na tři ekologicky odlišné podčeledi: Mantellinae je podčeleď především zemní, část života mohou žít u vody; Laliostominae jsou velké zemní žáby; a Boophinae zahrnuje stromové druhy. Nejasné je postavení rodu Tsingymantis. K 31. červenci 2022 bylo popsáno 237 druhů (AmphibiaWeb), řada dalších však zůstává stále nepopsána. Předkové mantelovitých se na ostrovy zřejmě dostali z Asie před 76 až 87 miliony lety a rozrůznili se zde; mantely dnes tvoří nejrozmanitější žabí čeleď na Madagaskaru.[1]

Mantelovití jsou obyčejně malé žáby o velikosti 1,5 až 5 cm, některé druhy jsou však výrazně větší; mohou měřit 10 až 12 cm. Mají zářivé zbarvení kůže, které poukazuje na jed. Způsob rozmnožování mantel závisí na druhu. U některých jsou vajíčka umístěna do vody, u jiných naopak na zem nebo na listy. Podrod Pandanusicola klade vejce do nádržek z rostlin, případně do pomalu tekoucích vodních toků. Podčeledi Boophinae a Laliostominae se rozmnožují prostřednictvím amplexu, u Mantellinae se toto chování neobjevuje. U několika druhů, například Mantidactylus argenteus, se vyvinula rodičovská péče.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Řada mantel je ohrožena ničením přirozeného prostředí, k čemuž se může přidávat i nevelký areál rozšíření mnohých druhů a případně i odlov jedinců pro obchod. Celý rod Mantella je zapsán na Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, příloha II.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mantellidae na anglické Wikipedii a Madagaskarfrösche na německé Wikipedii.

  1. CROTTINI, Angelica; MADSEN, Ole; POUX, Celine. Vertebrate time-tree elucidates the biogeographic pattern of a major biotic change around the K–T boundary in Madagascar. Proceedings of the National Academy of Sciences. 2012-04-03, roč. 109, čís. 14, s. 5358–5363. Dostupné online [cit. 2022-07-31]. ISSN 0027-8424. DOI 10.1073/pnas.1112487109. (anglicky)  Archivováno 31. 7. 2022 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]