Přeskočit na obsah

Mangal Pandey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mangal Pandey
Narození19. července 1827
Ballia
Úmrtí7. dubna 1857 (ve věku 29 let) nebo 8. dubna 1857 (ve věku 29 let)
Barakpur
Příčina úmrtíoběšení
Povolánívoják, odbojář a freedom fighter
Nábož. vyznáníhinduismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mangal Pandey (zvuk výslovnost; hindsky: मंगल पांडेमंगल पांडे, Maṅgal Pāṇḍe; 1827 vesnice Nagwa, Avadh - 8. dubna 1857 Barakpur, Bengálsko) byl indický voják v britských koloniálních službách, který se vzbouřil proti Britům a byl popraven, což byl jeden z podnětů vedoucích k velkému indickému povstání. Je v Indii obecně považován za prvního bojovníka za nezávislost proti britské koloniální vládě, a proto za národního mučedníka.

Motivem nespokojenosti Pandeye a dalších domorodých vojáků byla nová munice pro pušku Enfield P-53, která byla toho roku zavedena. Říkalo se, že náboje obsahují mazivo vyrobené ze zvířecího tuku, údajně hlavně z prasat a krav. Krávy jsou v hinduismu posvátná zvířata, vepřové výrobky zase nekonzumují muslimové. Domorodá pěchota se přitom skládala převážně z členů těchto dvou náboženských komunit.

Mangal Pandey byl vojákem v 34. pluku bengálské domorodé pěchoty (Bengal Native Infantry, BNI). 29. března 1857 byl pod vlivem marihuany a v tomto stavu v Barakpuru poblíž Kalkaty zaútočil na dva britské důstojníky, své nadřízené, a zranil je. Ostatní přihlížející indické vojáky vyzval, aby se k němu připojili, zatímco Britové jim přikázali Pandeyho zneškodnit. S výjimkou muslimského vojáka jménem Šajk Paltu nikdo Britům nepomohl, ale nepodpořili činem ani Pandeyho, který je ostře odsoudil jako zbabělce.[1] Když se ke vzpouře nikdo z jeho pluku nepřipojil, pokusil se Mangal Pandey zastřelit svou puškou, byl však jen vážně zraněn. Britský vojenský soud ho pak ve zrychleném řízení odsoudil k trestu smrti oběšením. Poprava byla vykonána v Barakpuru 8. dubna 1857.

Pandeyův bezprostřední nadřízený Ishari Pandey byl 22. dubna 1857 taktéž oběšen, protože ignoroval rozkaz zneškodnit vzbouřence. Zapojení dvou zjevně nepříbuzných vojáků stejného příjmení vedlo k tomu, že pozdější vzbouřenci BNI byli britskými vojáky souhrnně označováni jako „pandies“. Pandey je běžné příjmení členů kasty brahmínů v severní Indii, kteří byli do BNI často rekrutováni.

Chování Mangala Pandeyho naznačilo, že se plánovala širší vzpoura, která selhala tím, že Pandey jednal pod vlivem emocí a drog příliš brzy a že jeho kamarádi ještě nebyli připraveni na otevřený konflikt. Kolektivní neposlušnost byla potrestána rozpuštěním 34. pluku. Šajk Palttu, jediný zachránce britských důstojníků, byl za svou loajalitu vyznamenán a povýšen; krátce nato, několik dní předtím, než byl pluk rozpuštěn, ho však ostatní vojáci vlákali do léčky a zabili.[2]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kim A. Wagner: Rumours and Rebels. A New History of the Indian Uprising of 1857. Oxford : Peter Lang 2017. - Kap. 4: Mangal Pandey, S. 79–97

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mangal Pandey na německé Wikipedii.

  1. Wagner, Rumours and Rebels (2017), S. 97
  2. Wagner, Rumours and Rebels (2017), S. 97, cituje The Delhi Gazette z 9. 5. 1857